1403/03/01

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » اصول انتخاب رومیزی مناسب

اصول انتخاب رومیزی مناسب

انتخاب رومیزی مناسب می‌تواند تاثیر بسزایی در دکوراسیون داخلی خانه و حس و حال اتاق غذاخوری بگذارد. شکل، رنگ، اندازه، بافت و الگوی رومیزی عواملی هستند که باید در انتخاب رومیزی به آن‌ها توجه کنید.

انتخاب رومیزی مناسب
 
دکورز | دسته دکوراسیون – رومیزی‌ها بخش مهمی از دکوراسیون داخلی منزل و تعطیلات را در بسیاری از خانواده‌ها تعریف می‌کنند. آن‌ها به روشی منحصر به فرد توانایی طراحی داخلی را به نمایش می‌گذارند و عمدتا به‌عنوان لوازم جانبی دکوراسیون داخلی تلقی می‌شوند که قسمت‌های مختلف میز نهار خوری را متحد می‌کنند. اگر رومیزی مناسبی انتخاب شود، نه تنها به‌عنوان یک عنصر تزئینی عمل می‌کند، بلکه به صورت کاربردی از میز نیز محافظت می‌کند. برای انتخاب رومیزی مناسب در ادامه نکاتی جمع آوری کرده ایم که به شما در انتخاب بهترین رومیزی کمک خواهد کرد.

رومیزی مناسب

۵ مولفه اصلی در طراحی رومیزی‌ها وجود دارد که به هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب یک رومیزی مناسب باید مورد توجه قرار گیرند: تسلط، وزن بصری، رنگ، بافت و الگو.

۱. تسلط

منظور از تسلط عنصر طراحی غالب و یا نقطه کانونی و اصلی الگوی طراحی است. رومیزی مناسب، بر رنگ غالب، الگو و بافت عناصر میز غذاخوری و دکوراسیون اتاق غذاخوری تاکید می‌کند. بهتر است یک طراحی را انتخاب کنید که با عناصر مختلف اطراف اتاق هماهنگ باشد و رنگ‌های مشترک زیربشقابی‌ها را برجسته‌تر نشان دهد.
 
اصول انتخاب رومیزی: رومیزی هماهنگ با عناصر اطراف
 

۲. وزن بصری

وزن بصری به اندازه میز نسبت به اندازه اتاق بستگی دارد. انتخاب رومیزی مناسب، می‌تواند به راحتی فضایی که میز در اتاق اشغال کرده را پنهان کند یا واضح‌تر به نمایش بگذارد.
در یک اتاق بزرگ، یک رومیزی با الگو‌های پیچیده و متراکم پیشنهاد می‌شود، درحالیکه در یک اتاق نشیمن کوچک، سبک‌ترین رومیزی از لحاظ بصری انتخاب بهتری است؛ بنابراین در این شرایط به یک رومیزی با رنگ روشن و یک الگوی سبک و زیبا نیاز دارید.
 
رومیزی رنگ روشن و طرح ساده برای اتاق کوچک
 

۳. رنگ

رنگ ابزاری است که حس و حال میزغذاخوری را بدون اینکه در سایر اجزا تغییری ایجاد کند، عوض می‌کند. رنگ‌های سرد مثل آبی و یا سبز به خوبی با زیربشقابی‌های خاکستری رنگ ترکیب می‌شوند. رنگ‌های گرم مانند قرمز یا زرد نیز، با رنگ‌های زرد و خاکی همراهی خوبی دارند. همچنین رنگ‌های خنثی مثل عاجی، بژ یا برنز با رنگ‌های زمینی مثل خاکی یا قهوه‌ای همخوانی دارند، اما می‌توانند در کنار رنگ‌های تیره هم نمای خوبی داشته باشند.
همانطور که می‌بینید رنگ رومیزی تاثیر زیادی بر انتخاب سایر اجزای میز دارد؛ بنابراین در انتخاب آن و هماهنگی اش با عناصر دیگر دقت کنید.
 
اصول انتخاب رومیزی مناسب: رنگ رومیزی
 
  • طراحی رسمی
رنگ‌های رسمی مناسب برای رومیزی معمولا سفید، عاجی و اکرو است. رومیزی‌های پاستیلی هم گاهی در فضای رسمی ظاهر خوبی دارند. در صورت امکان، رنگ رومیزی را با رنگ دستمال‌های روی میز ست کنید تا حس یکپارچگی ایجاد شود.
  • طراحی غیررسمی
اگر میهمانی دوستانه و غیر رسمی پیش رو است، می‌توانید از هر رنگی استفاده کنید. اما به ترکیب رنگ‌ها دقت کنید. می‌توانید رنگی متناسب با موقعیت یا غذایی که می‌خواهید آماده کنید انتخاب نمایید.
 

۴. بافت

بافت رومیزی به المان‌های دیگر میز و همچنین مناسبت میهمانی بستگی دارد. بافت‌های نرم، با سطوح صاف مانند ظروف چینی، ظروف نقره‌ای و استیل همخوانی خوبی دارد؛ پارچه‌هایی با بافت شل، صمیمی‌تر هستند و با ظروف «زمینی» مثل سفال و یا سنگی سازگارترند.
 
بافت پارچه رومیزی بسته به مناسبت میهمانی
 

۵. الگو

الگوی رومیزی از ریز تا درشت و نامحسوس تا محسوس متفاوت است. هر طراحی نیز برای موقعیتی خاص مناسب است و با اجزای خاصی هماهنگ می‌شود. انتخاب اینکه از چه الگویی استفاده کنید به عهده‌ی خود شماست، اما طرح‌های ریز و نامحسوس‌تر روی پارچه‌های ابریشمی معمولا برای موقعیت‌های رسمی مناسب‌تر هستند. درحالیکه در یک میهمانی غیر رسمی، می‌توانید از یک رومیزی برجسته، که بر دکوراسیون اتاق و یا شاید کاغذ دیواری تاکید دارد استفاده کنید. در اتاقی که دیوار‌ها رنگ شده هستند، یا دیوار‌ها تزئینات جزئی دارند و یا صندلی‌ها الگو‌های ریز نقشی دارند، یک رومیزی ساده انتخاب خوبی نیست.
 
رومیزی با طرح درشت
 

سایز مناسب رومیزی

اندازه رومیزی با توجه به طول و عرض میز غذا تعیین می‌شود و از هر چهار طرف آویزان است؛ بنابراین هرچه میز بزرگتر باشد، به رومیزی بزرگتری نیاز دارید چرا که باید بیشتر آویزان باشد، و هر چه کوچکتر، میزان آویز رومیزی کمتر و کوتاه تر. به طور کلی بهتر است که رومیزی شما تا جایی میانه‌ی لبه‌ی میز و لبه‌ی صندلی‌ها آویزان باشد.
 

شکل مناسب رومیزی

شکل رومیزی باید متناسب با شکل میز غذا خوری باشد. میز گرد: رومیزی گرد، میز مربع: رومیزی مربع و الی آخر.
رومیزی گرد مناسب میز گرد
 
در نهایت زمانی که یک رومیزی مناسب برای رویداد یا میهمانی خود انتخاب کردید، از تکنیک‌های نگهداری و مراقبت درست از رومیزی استفاده کنید تا مطمئن شوید که رومیزیتان در مناسبت‌های مختلف در کنار شما خواهد بود. در ادامه ی این مقاله می‌توانید مدل‌های بیشتری از رومیزی های زیبا را ببینید و الهام بگیرید.
 
انتخاب رومیزی مناسب
 
رومیزی چهارخانه مستطیل
 
انتخاب رومیزی مناسب
 
اصول انتخاب رومیزی مناسب با فضای اطراف
 
رومیزی گرد
 
رومیزی چهارخانه
 
رومیزی با طرح شلوغ
 
انتخاب رومیزی مناسب


جالب است بدانید: آداب غذا خوردن در رستوران و نحوه چیدمان میز غذا


نظر شما چیست؟ شما به چه مولفه‌هایی در انتخاب رومیزی مناسب توجه می کنید؟ سوالات و دیدگاه های خود را از طریق ارسال نظر با ما و سایرین در میان بگذارید. 

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *