1400/09/12

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » اصول چیدمان وسایل اتاق نشیمن (۱)

اصول چیدمان وسایل اتاق نشیمن (۱)

چیدمان وسایل اتاق نشیمن با توجه به فضا و نوع وسایل از اصولی تبعیت می کند. چیدمان درست وسایل اتاق نشیمن به زیبایی فضا و آرامش آن می افزاید.

چه بخواهید دکوراسیون اتاق خود را دوباره طراحی کنید و یا اینکه این دکوراسیون را برای اولین بار طراحی نمایید، چیدمان وسایل اتاق نشیمن از اهمیت بالایی برخوردار است. از این دستورالعمل‌ها پیروی کنید تا بتوانید اتمسفری ایجاد کنید که زیاد هم به محیط پیرامون ارتباطی ندارد. اطلاعات زیر به شما کمک می کند تا بتوانید اسباب مناسب را انتخاب کنید و عوامل تغییردهنده‌ی اتاق خود را نیز متوجه شوید.

 

روش اول: ایجاد ترتیب بندی قابل‌توجه و چشم‌گیر

۱. اتاق را خالی کنید. تمام اسباب و وسایل را با چرخ مخصوص و یا یک فرد کمکی از اتاق خارج کنید. این کار باعث می‌شود تا دید بهتری نسبت به فضای اتاق خالی داشته باشید بدون اینکه ترتیب بندی بر دیدگاه شما تأثیر بگذارد.

چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)

 
 • اگر فضای ذخیره‌سازی کافی نداشته باشید، وسایل را در گوشه‌ای قرار دهید که برای شما مزاحمت ایجاد نکنند.

 

چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)

 

۲. تقسیم وسایل کوچک و بزرگ. برای اغلب اتاق‌های نشیمن چند وسیله‌ی بزرگ و چند وسیله‌ی کوچک انتخاب کنید. اگر اتاق شما بسیار بزرگ، بسیار کوچک و یا طراحی عجیبی دارد از دستورالعمل‌های زیر پیروی کنید. چند اسباب و وسایل بزرگ می‌توانند حجم زیادی از وسایل را به خود اختصاص دهند. میزهای عسلی، کاناپه و عوامل مشابه باید برای این ابزار بزرگ مکمل باشند و بتوانند محلی برای استراحت پا و نوشیدن قهوه ایجاد کنند. در ضمن این وسایل نباید راه را مسدود کنند و یا اینکه ترتیب بندی وسایل را به هم بزنند.

 

چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)

 
 • برای مثال، یک مبل، صندلی بازودار و یا قفسه‌ی کتاب می‌توانند طرح کلی محل مورداستفاده را تحت تأثیر بگذارند و هم اینکه الگوهای رنگی ایجاد کنند. دو میز عسلی و یک میز قهوه‌ی کوچک می‌توانند عملکردهای خوی داشته باشند و می‌توانند توجه را از اشیای کوچک دور کنند.
 • به بخش‌های مربوط اتاق‌های بزرگ و کوچک مراجعه کنید تا بتوانید توصیه‌های لازم را بدست آورید و بتوانید در محیط‌هایی که اندازه‌های نامتعارف دارند به چیدمان بپردازید. این حالت اگر اتاق شما شکل نامنظمی داشته باشد نیز اجرایی می‌شود، به‌خصوص زمانی که دیوارها محیطی می‌توانند فضای بسته و یا بسیار پهن ایجاد کنند.

۳. مرکز توجه خود را انتخاب کنید. هر اتاق می‌تواند از یک مرکز توجه سود ببرد که این مرکز می‌تواند یک محیط و یا یک شی باشد که توجه شما را به خود جلب می‌کند و دیگر اسباب و اثاثیه را جهت می‌دهد. بدون انتخاب عاملی برای جلب‌توجه، طراحی کلی درهم‌وبرهم و نامنظم دیده می‌شود و امکان دارد فضاهای نامرتبی ایجاد شود که مهمانان را ناراحت کند.

 

چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)

 

 • متداول‌ترین نقطه‌ی مرکزی در مقابل دیوار قرار می‌گیرد، مانند تلویزیون، شومینه، یا پنجره‌های بزرگ. صندلی‌ها و مبلمان را می‌توانید سه‌گوشه‌ی دیگر اتاق قرار دهد و این کار را با زاویه‌های راست انجام دهید و یا تا حدی به مرکز تمایل داشته باشید.
 
چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)
 
 • اگر شما نقطه‌ی کانونی نداشته باشید و یا به دنبال ایجاد تعامل بیشتر هستید، از ترتیب دهی متقارن اثاثیه استفاده کنید و صندلی‌ها را در هر چهار جهت قرار دهید. در این روش بدست آوردن یک طراحی خوب بسیار دشوار است هرچند می‌توانید قفسه‌ی کتاب و دیگر وسایل بلند را به نحوی قرار دهید که یک هماهنگی بصری برای مهمانان ایجاد کرده باشید.

۴. در بین اثاثیه و دیوار فاصله بگذارید. اگر مبل‌های شما در مقابل دیوار قرار گیرند، اتاق سرد و کسل‌کننده به نظر می‌رسد. مبلمان را کمی به هم نزدیک‌تر کنید تا محیطی به نسبت صمیمی ایجاد کرده باشید. از دستورالعمل‌های زیر استفاده کنید، ولی اگر محیط شما بزرگ و یا کوچک باشد می‌توانید دستورالعمل‌های زیر را تغییر دهید:

 

چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)

 
 • در محیطی که قرار است مردم راه بروند فاصله‌ای به‌اندازه‌ی ۱ متر را در نظر بگیرید. اگر کودمان بازیگوشی دارید و یا افرادی که به محیط زیاد نیاز دارند، این فاصله را به ۱.۲ متر افزایش دهید.
 • اگر فضای کافی ندارید که در سه یا چهار قسمت از اتاق محل رفت‌وآمد بگذارید، مبلمان را کمی به داخل بکشید تا پشت آن‌ها فضایی به‌اندازه‌ی یک چراغ ایجاد شود. این چراغ می‌تواند فضای جانبی را نشان دهد.

۵. اسباب و اثاثیه‌ی خود را درجایی قرار دهید که به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنید. برخی از این عوامل می‌توانند مربوط به سلیقه‌ی شخصی باشند و شما همواره می‌توانید نحوه چیدن وسایل اتاق نشیمن خود را باسلیقه‌ی خود تغییر دهید. بااین‌حال قوانینی که در زیر به آن‌ها اشاره‌شده می‌توانند نقطه‌ی آغازین خوبی برای شما باشند:

 • میزهای قهوه‌خوری معمولاً در فاصله‌ی ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتری مبل‌ها قرار می‌گیرند. اگر اعضای خانواده‌ی شما دست‌های کوتاهی دارند می‌توانید این فاصله را کم کنید. اگر هر دو نوع فرد در خانواده‌ی شما وجود داشته باشند دو صندلی را نزدیک و یک صندلی را در دور قرار دهید.
 • طراحان صندلی‌های مجاور را در فاصله‌ی ۱۲۰ تا۲۵۰ سانتیمتری از کاناپه قرار می‌گیرند. فقط اگر فضای کافی نداشته باشید از این امر اطمینان حاصل کنید که فضای کافی برای رفت‌وآمد وجود داشته باشد.
 • محل قرارگیری تلویزیون به میزان زیاد بستگی به‌اندازه‌ی اتاق، نور چشم بینندگان و علایق شخصی دارد. به‌عنوان یک دستورالعمل صریح، صندلی را در مسافت سه برابری با اندازه‌ی خود صفحه‌ی تلویزیون قرار دهید. برای مثال مقابل یک تلویزیون ۱۵ اینچی صندلی باید در مسافت ۴۵ اینچی قرار گیرد.

 

چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)

 

۶. از تقارن استفاده کنید تا بتوانید طراحی‌های مناسبی ایجاد کنید. طراحی‌های متقارن به شما حس آرامش و راحتی می‌دهند و برای آرامش ذهن شما و فعالیت‌های کلیدی بسیار مناسب هستند. برای ایجاد تقارن دوسویه در یک اتاق، یک خط فرضی درست از وسط اتاق ترسیم کنید و وسایل خود را در طرفین این خط قرار دهید.

 • متداول‌ترین ترتیب بندی متقارن: یک نقطه‌ی مرکزی در مرکز یک دیوار که مبل به آن تکیه داده‌شده است و در هر دو طرف دو صندلی گذاشته‌شده است که به یکدیگر نگاه می‌کنند. یک میزِ قهوه‌خوری و یا میزهای عسلی می‌توانند محیط را تکمیل کنند.
 • شما به‌منظور انجام این کار به اثاثیه‌ی مشابه نیاز ندارید. برای مثال شما می‌توانید یک کاناپه‌ی نامتقارن را با قرار دادن یک میز عسلی به شکل L درآورده و متقارن نمایید. شکل کلی از هماهنگی دقیق مهم‌تر است.

 

۷. از تقارن استفاده کنید تا بتوانید هیجان ایجاد کنید. اگر یک‌طرف اتاق از طرف دیگر متفاوت باشد، خواه اینکه وسایل کاملاً متفاوت داشته باشد و یا تغییرات کوچکی داشته باشد، اتاق با تقارن می‌تواند به یک صحنه‌ی جالب بدل شود. این گام اختیاری است ولی یک تقارن کوچک می‌تواند حس خوبی به شما بدهد.

 • در وهله‌ی اول تغییرات کوچک بدهید و این تغییرات را ادامه دهید تا به چیزی که می‌خواهید برسید. طراحی یک محیط جذاب نامتقارن نسبت به طراحی یک محیط متقارن دشوار است مخصوصاً اگر قصد داشته باشید که کل فرایند را یکجا انجام دهید.
 • برای مثال قرار دادن یک قفسه‌ی کتاب در گوشه به‌جای وسط دیوار. اگر این حالت زیاد راحت به نظر نیاید، این حالت را به تقارن برساند، مانند قرار دادن یک یا چند نقاشی در این‌طرف و آن‌طرف دیوار.
 
چگونه اسباب و وسایل خود در اتاق نشیمن را مرتب کنید؟ (روش اول)
 
 • اگر افراد زیادی در اتاق نشیمن شما وجود نداشته باشند، مبلمان را در هر دو طرف به شکل L قرار دهید و مرکز توجه را بر روی عامل سوم واقع کنید. جهت چهارم باید دارای محل ورودی اصلی باشد. این حالت نامتقارن رسیدن به مبلمان را راحت می‌کند.

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *