1403/03/08

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت چیست؟

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت چیست؟

تراورتن و گرانیت، دو سنگ پرکاربرد در صنعت ساختمانی محسوب می‌شوند. تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت در ظاهر، هزینه، مقاومت و … را بخوانید.

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت

دکورز | بخش دکوراسیون – در ساختمان سازی از سنگ‌های مختلفی استفاده می‌کنند که از جمله متداول‌ترین آن‌ها و مخصوصا از بین بهترین سنگ ها برای کف ساختمان و یا ایجاد نماهایی مثل نمای رومی می‌توانیم به سنگ تراورتن و سنگ گرانیت اشاره نماییم. اما همان‌طور که می‌دانید هر کدام از این سنگ‌ها ویژگی‌هایی دارند که با یکدیگر متفاوت است. برای بیان تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت، می‌توانیم به شرح چیستی هر کدام از آن‌ها و نیز ویژگی‌های خاصشان بپردازیم تا تفاوت هر یک از این سنگ‌ها هویدا شود.


در ادامه می‌خوانید:

 • سنگ گرانیت چگونه سنگی است؟
 • سنگ تراورتن چگونه سنگی است؟
 • تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت | سنگ گرانیت

 

سنگ گرانیت چگونه سنگی است؟

سنگ‌های گرانیت جزء آن دسته از سنگ‌هایی هستند که در پی فوران آتش فشان‌ها و از سرد شدن مواد داغ و مذابی که از داخل زمین به سطح آن سرک کشیده‌اند، پدیدار شده‌اند و خارج کردن این سنگ‌ها از دل زمین که در گروه سنگ‌های آذرین قرار می‌گیرند، بسیار مشکل و صعب الوصول است. شیوه تشکیل شدن یکی از مهم‌ترین تفاوت های سنگ تراورتن با سنگ گرانیت محسوب می‌شود.

سرد شدن طولانی مدت گدازه‌های آتش فشانی در اعماق زمین و تشکیل سنگ گرانیت از آن، سبب شده که سنگ‌های گرانیت دارای مقاومت بسیار زیادی باشند و جزو سنگ‌های بسیار سفت و سخت به شمار بیایند. بنابراین قطعه قطعه کردن و برش دادن این نوع از سنگ‌ها سخت و زمان‌بر است؛ چراکه سنگ گرانیت به سبب قابلیت‌هایش نفوذپذیری چندانی نداشته و مقاومت بالای آن سبب می‌شود که در مواجهه با انواع فشار و ضربات مختلف، شکل خود را از دست ندهد.

خوب است بدانید که بعد از الماس‌ها، سنگ‌های گرانیت در رده دوم از لحاظ سختی و میزان مقاومت قرار دارند و به راحتی دچار ترک یا شکستگی نمی‌شوند.

بنابراین اگر قصد داشته باشیم که برای ساختن نمای ساختمان، این سنگ را مورد استفاده قرار دهیم، به خاطر ویژگی‌های خاص و متفاوتش، می‌تواند سال‌های طولانی کارایی و کیفیت خود را حفظ نماید.

 

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت | سنگ گرانیت

 

ویژگی‌های سنگ گرانیت

 • سنگ گرانیت را می‌توانیم در انواع رنگ‌های مختلف، مشاهده کنیم؛ بعضی از آن‌ها سیاه، بعضی آبی، تعدادی قهوه‌ای و حتی سبز هستند.
 • سنگ گرانیت از مقاومت بالایی در مقابل گرما و حرارت و همچنین متریال‌های مختلف شیمیایی و ذرات گرد و خاک برخوردار بوده و رنگ و شکل و ویژگی‌های آن در برابر این عوامل، تغییر نمی‌کند و همچنین دچار شکستگی و خراش خوردگی نمی‌شود.
 • گرانیت به دلیل نفوذپذیری اندکی که در برابر آب از خود نشان می‌دهد می‌تواند در مکان‌های مرطوب مورد استفاده قرار گیرد. (جاهایی مثل بخش بهداشتی و یا حمام)
 • گرانیت به دلیل مقاومت بالایش در انواع مکان‌ها و قسمت‌های ساختمان و به خصوص به عنوان سنگی که در ساخت نمای ساختمان، کاربرد دارد، استفاده می‌شود.

نکته قابل توجه: سنگ گرانیت به دلیل جذب و انتشار انواع موج‌ها، نباید در محل‌هایی که امواج و اشعه‌های خطرناکی مثل گاما، ایکس و یا امواج رادیو اکتیو در آن ها منتشر می‌شود قرار گیرد؛ در غیر این صورت سبب ایجاد مشکلات بزرگی در زمینه سلامت انسان خواهد شد.

 

سنگ تراورتن

 

 

سنگ تراورتن چگونه سنگی است؟

گرد آمدن و انباشته شدن رسوبات ناشی از املاح موجود در آب دریاها و یا انواع آب رودخانه‌ها و آب‌های معدنی، سبب پدید آمدن این نوع از سنگ‌های رسوبی یعنی سنگ های تراورتن شده‌اند که اغلب آن‌ها را در رنگ‌های سفید یا توسی مشاهده می‌کنیم.

ساختار سنگ تراورتن لایه لایه است، لایه‌هایی که به صورت خطی و افقی روی هم قرار گرفته‌اند. این سنگ مقاومت و طول عمر زیادی داشته و در صنایع ساخت مصالح ساختمانی کاربرد دارد.

 

سنگ تراورتن

ویژگی‌های سنگ تراورتن

 • سنگ تراورتن در برابر سر و صدا و گرما، نارسانا و عایق است.
 • سنگ تراورتن با تابش نور قوی خورشید ویژگی‌های خود را از دست نمی‌دهد و اگر هم لکه‌ها و رنگ‌هایی روی آن شکل بگیرد، می‌توان به راحتی و با شستن سنگ، آن‌ها را از بین برد.
 • تراورتن به علت اینکه عایق گرماست، به سنگ خنکی تبدیل شده که در بعضی قسمت‌های ساختمان می‌توان از این ویژگی خاصش استفاده کرد.
 • تراورتن بافت و ساختار متفاوتی دارد که این سنگ را زیبا جلوه می‌دهد.

نکته قابل توجه: سنگ تراورتن را تنها از نواحی بخصوصی می‌توان برداشت کرد و همین باعث می‌شود که قیمت آن بالا باشد.

 

تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت

 • سنگ‌های گرانیتی – برعکس سنگ‌های تراورتن- دارای حفره نبوده و هیچ قسمتی از آن ها تو خالی نیست.
 • برای خرید سنگ گرانیت – به نسبت سنگ‌های تراورتن – باید پول بیشتری بپردازیم. (استخراج این نوع از سنگ با سختی‌های فراوانی همراه است.)
 • سنگ‌های تراورتن – برعکس سنگ‌های گرانیتی – به راحتی برش داده شده و می‌توان سطح آن ها را صاف و صیقلی کرد.
 • سنگ‌های تراورتن – برعکس سنگ‌های گرانیتی – در اعماق زمین و از سرد شدن مواد مذاب به وجود نمی‌آیند، بلکه در سطح زمین و اغلب در کناره غارها و از انباشتن رسوبات مختلف در کنار هم تشکیل می‌شوند.

 

سخن پایانی

آنچه که خواندید، تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت بود که بسیاری از افراد از آن‌ها بی‌خبرند. اما اکنون می‌دانیم که هر یک از این سنگ‌ها با دیگری چه تفاوتی دارد و به چه صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید با مطالعه مطلب “کاربرد برخی از سنگ‌های آتشفشانی” با سنگ‌های دیگری غیر از گرانیت نیز آشنا شوید. حتما شما نیز در خانه و محل کار خود، شاهد به کارگیری سنگ‌های مختلفی هستید. اما اکنون می‌توانید تفاوت سنگ تراورتن با سنگ گرانیت را به راحتی تشخیص دهید؟ تجربه‌های شخصی خود را در به کارگیری و یا تماشای هر یک از این سنگ‌ها با ما و خوانندگان ما به اشتراک بگذارید. اگر به دنیال سنگ مناسب برای سنگفرش می‌گردید معرفی چند مدل سنگ فرش حیاط و باغ را مطالعه کنید. 

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *