1400/09/13

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » جزئیات آشپزخانه ای با دکوراسیون کاملا ایرانی

جزئیات آشپزخانه ای با دکوراسیون کاملا ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی

دکوراسیون آشپزخانه ایرانی با تمام باید و نبایدهایش

طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه برای ایرانی ها اهمیت زیادی دارد زیرا ایرانی ها به آشپزخانه نگاه ویژه ای دارند و حساسیت زیادی روی دکوراسیون آشپزخانه دارند. انتخاب کابینت با مدل مناسب و رنگ زیبا ، نحوه قرار دادن وسایل آشپزخانه ، استفاده از نور و تهویه طبیعی و… از جمله مسایلی هستند که می تواند توسط خود ما تعیین شود.

پس برای تغییر دکوراسیون آشپزخانه تان، با توجه به شکل و اندازه آشپزخانه تان می توانید از برخی ایده ها استفاده نمایید. در این بخش از دکورز قصد داریم به نکاتی مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی اشاره کنیم که شاید در گذشته توجه کمتری به این نکات داشته ایم.

نور و تهویه طبیعی و مصنوعی

فضای آشپزخانه در نورگیری جزء فضاهای فرعی طبقه بندی می شود. در آشپزخانه به پنجره نیاز نیست و فقط دارا بودن یک نورگیر برای این فضا کافی است اما اگر در آشپزخانه برای تهویه طبیعی و مستقیم پنجره ای وجود داشته باشد یک آپشن مثبت تلقی می شود .

اگر برای آشپزخانه خود پنجره در نظر گرفته اید هیچ گاه اجاق گاز را در نزدیکی پنجره یا جریان مستقیم تهویه نگذارید ، بهتر است سینک ظرف شویی را در نزدیکی پنجره قرار دهید زیرا جریان مستقیم هوا فضای مرطوب سینک ظرف شویی را خشک می کند.

اگر در آشپزخانه تهویه طبیعی وجود داشته باشد باز هم بهتر است که از تهویه مصنوعی در آشپزخانه استفاده کنید. در فضای آشپزخانه از نور مصنوعی طوری استفاده نکنید که سبب خیرگی چشم و یا حواس پرتی کاربر هنگام استفاده از قسمت های مختلف آشپزخانه گردد.

پنجره آشپزخانه

توجه به ترکیب رنگ

ترکیب رنگ در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بسیار پر اهمیت است و می تواند تحت تاثیر بخش های مختلف فضای داخلی شکل گیرد. مثلا اگر دکوراسیون پذیرایی شما تم کِرم-قهوه ای دارد ، کابینت های شما باید به رنگ نشیمن نزدیک باشد و بهتر است این کابینت ها رنگی با هارمونی گرم داشته باشند . بهترین رنگ برای کابینت در آشپزخانه های کوچک ، رنگ های روشن و براق است.

توجه به مثلث کار

در طراحی داخلی آشپزخانه یک مثلث که سه راس آن “سینک ظرفشویی” ، “اجاق گاز” و “یخچال” است ، فرض می شود. رابطه این سه عنصر در آشپزخانه نه باید خیلی کم و تنگاتنگ باشد که در رفت و آمد اختلال ایجاد گردد و نه باید زیاد باشد که موجب رفت و آمد طولانی شود.

در بهترین حالت باید محیط این مثلث بین ۴.۸ تا ۶ متر باشد . البته در آشپزخانه های کوچک این سه عنصر را ممکن است به صورت خطی بچینند.

مثلث کار آشپزخانه

توجه به جنس و متریال

جنس کابینت ها ، کف سازی و بدنه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی بسیار پر اهمیت است . از مصالحی در کف سازی و بدنه آشپزخانه استفاده کنید که در برابر آتش و شستشو مقاومت داشته باشند .

سرامیک که در برابر حرارت و رطوبت مقوم است ، یکی از بهترین متریال ها برای آشپزخانه می باشد که در طرح ها و قیمت های متنوعی وجود دارد . در طراحی داخلی آشپزخانه هیچگاه از متریال لیز و لغزنده استفاده نکنید.

در طراحی آشپزخانه ترکیب متریال های مختلف به آن چهره ای متفاوت و خاص می بخشد. در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه ، چوب، فایبرگلاس و صفحات کورین مواد و مصالحی هستند که اگر دقیقا درجای درست خود استفاده شوند ، انتخاب های خوبی به شمار می روند.

انتخاب صفحات کورین برای سطح رویی کابینت ها باعث می شود تا در آشپزخانه هماهنگی و نظم خوبی به چشم بخورد و یکنواختی فضا از بین برود.

استفاده از گل و گیاه

استفاده از گل و گیاهان زینتی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه ایرانی علاوه بر زیبایی موجب آرامش جسم و روح و تهویه طبیعی فضای داخلی نیز می شود . پس در دکوراسیون آشپزخانه حتما از گیاهان و گل ها استفاده نمایید.

گل در آشپزخانه

رنگ های مایل به سفید

همانطور که انتخاب رنگ کابینت ها در آشپزخانه بسیار مهم است رنگ دیوارها نیز اهمیت دارد و موجب بزرگتر یا کوچکتر دیده شدن آشپزخانه می شود .

اگر می خواهید آشپزخانه شما بزرگ تر به نظر برسد ، از رنگ های روشن و کاشی های رنگ روشن و رنگی استفاده کنید اما اگر رنگ سفید موردعلاقه ی شما نیست می توانید از رنگ های جایگزین نزدیک به رنگ سفید(مثل کرم ، زرد کمرنگ و خاکستری)استفاده کنید.

خاکستری در بین طراحان محبوبیت زیادی دارد. این رنگ ها را می توانید با رنگ های تند و رو شن دیگری مثل سبز و آبی ترکیب کنید تا فضا زیبا تر به نظر برسد.

آویزهایی به شکل قلاب یا چنگگ

برای ذخیره سازی دیوار ها فضای مناسبی هستند، قلاب هایی را به دیوار آویزان کنید تا فضای ذخیره سازی را به آشپزخانه ی شما اضافه کند و آشپزخانه مرتب شود.

آویز آشپزخانه

هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون آشپزخانه حرف اول را می زند، پس در دیزاین آشپزخانه باید بیش از هر جای دیگری هنگام استفاده از مواد، رنگ ها و فرم های بکار رفته دقت کنید.

برای اینکه از ایده های جدید استفاده کنید باید ذهنی باز و پذیرا داشته و قانون مشخصی برای خود تعیین نکنید، با این کار فقط خود را محدود کرده و راه های دریافت الهام های جدید و جالب را می بندید.

برگرفته از نمنــاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *