آشنایی کلی با دکوراتور

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کسی است که شغل او شامل تزیین اتاق‌ها، رفع نواقص آن، نقاشی، تنظیم و انتخاب مبلمان و… است. اصطلاح دکوراتور از کلمه لاتین decorare گرفته شده که به صورت آراستن، تزیین کردن و زیباسازی معنی می شود. عموماً دکوراتور به عنوان طراح یا طراح داخلی نیز شناخته می شود. دکوراتورهای ماهر به ویژه در ترکیب رنگ، پارچه‌ها، فرش‌ها و سبک‌های مبلمان و ایجاد فضایی مناسب و زیبا فعالیت می کنند. شغل دکوراتور به نحوی است که عموماً از طرف افراد دیگر استخدام می شود تا به دکوراسیون فضایی بپردازد. با این حال این شغل می‌تواند در دسته‌ی شغل‌های فری‌لنسری یعنی بدون استخدام زیر دست کسی، صورت بگیرید. دکوراتور می‌تواند کسب و کار مخصوص خود را راه اندازی کرده و به طور مستقیم و بی واسطه با مشتریان و کسانی که به طراحی و دیزاین نیاز دارند، در ارتباط باشد.

دکوراتور کیست؟

دکوراتور و طراح داخلی

اکنون بهتر است کمی واضح‌تر به این دو اصطلاح یعنی دکوراتور داخلی و طراح داخلی بپردازیم. بسیاری از ما وقتی صحبت از تزئین خانه‌هایمان می‌شود ناامید و نگران هستیم. ما نمی توانیم تصمیم بگیریم که چه مبلمانی را انتخاب کنیم، چه رنگی را برای دیوارها و سایر وسایل مورد نیاز در خانه انتخاب کنیم و چگونه به بهترین وجه از ویژگی‌ها و اتاق‌های خانه خود استفاده کنیم. بنابراین برای تمام این انتخاب‌ها و تصمیم گیری‌ها به یک فرد حرفه‌ای نیاز داریم. وقتی تصمیم گرفتید که کارها را به دست یک حرفه ای بسپارید، مرحله بعدی، تصمیم گیری انتخاب فرد مورد نظر است. در حالی که بسیاری از افراد از اصطلاحات ” دکوراتور ” و “طراح داخلی” به طور متناوب استفاده می کنند، در واقع این دو حرفه با وجود داشتن شباهت‌هایی، بسیار متفاوت هستند.

برای درک اینکه به دکوراتور نیاز دارید و یا طراح، ابتدا باید کمی در مورد چگونگی عملکرد ساختمان و روند طراحی آشنایی پیدا کنید. پروژه‌های معماری می توانند به صورت مسکونی باشند که شامل خانه‌های ویلایی برای یک خانواده، ساختمان‌های آپارتمانی یا خانه‌هایی برای چند خانواده است، یا آن‌ها می توانند تجاری باشند، از جمله مدارس، ساختمان‌های اداری، فروشگاه‌ها و سایر موارد.

هنگام طراحی، بیشتر کارهای مسکونی توسط دکوراتور انجام شده، در حالی که بیشتر کارهای تجاری توسط طراح داخلی انجام می شود. البته استثنائات زیادی وجود دارد، اما این یک قانون کلی است. دکوراتور توسط صاحبان خانه، توسعه دهندگان یا معماران مسکونی استخدام می شود تا در ایجاد ظاهری خاص در خانه کمک کند. طراح داخلی به منظور دستیابی به طراحی داخلی یک فضا، به صورت دستی با معماران کار می کند؛ از جایی که دیوارها شروع می شود تا سمت این که چه نوع کفپوشی مورد استفاده قرار بگیرد.

دکوراتور کیست؟

 

تفاوت‌های اصلی دکوراتور و طراح داخلی

بخش عمده‌ای از آموزش طراحی داخلی بر برنامه‌ریزی فضا متمرکز است. این فرایند، شامل انجام یک تحلیل عمیق در مورد چگونگی استفاده از فضای فعلی و همچنین هرگونه تغییر عملکردی است که باید در یک طراحی مجدد انجام شود. معمولاً این موارد شامل مواردی مانند تغییر طرح برای دستیابی به عملکرد بهتر یا استفاده در کل فضا می باشد.

اگر روی بازسازی یک ساختمان و فضا کار می کنید و به فراتر از زیبایی‎شناسی نیاز دارید، یک طراح داخلی بهترین انتخاب شما خواهد بود. آن‌ها می توانند به شما در طراحی مجدد فضای خود از زمین تا به بالا و همچنین در جستجوی جزئیات روز به روز مانند کار با پیمانکاران به شما کمک کنند.

از آنجایی که دکوراتور به طور کلی فقط روی جزئیات دکوراسیون متمرکز می شود، نیاز به آموزش استاندارد نیز برای آن‌ها کمتر است. در حالی که عموماً طراحان داخلی دوره‌های رسمی دو یا چهارساله با مدارک آکادمیک (دانشگاهی) را پشت سر می گذارند؛ اکثر افراد دکوراتور برای یادگیری اصول اساسی طراحی داخلی، نوعی برنامه آموزشی گذرانده اند.

دکوراتور زیبایی شناسی را کنترل می کند. آن‌ها می توانند وظایفی از قبیل انتخاب طرح‌های رنگی، خرید موارد جدید طراحی، ترتیب چیدمان مبلمان و آویزان کردن تابلوهای هنری را انجام دهند. دکوراتور را به عنوان یک متخصص در نظر بگیرید که می تواند به شما کمک کند تا ظاهر کاملاً جدیدی به فضای موجود خود وارد کنید.

اگر به مجموعه دیگری از چشمان تیزبین نیاز دارید تا به شما کمک کند که ایده‌ی طراحی خود را به زندگیتان وارد کنید و یا اگر می خواهید به یک اتاق جلوه جدید و تازه‌ای دهید و وقتی ندارید که به تنهایی این کار را انجام داده و اداره کنید، انتخاب مناسب برای شما دکوراتور داخلی است.

دکوراتور کیست؟

تصاویر بیشتر:

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟

دکوراتور کیست؟