1403/03/30

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » راه کارهای زیباسازی محوطه ویلا

راه کارهای زیباسازی محوطه ویلا

محوطه سازی و ایجاد فضای سبز برای ویلا، نیازمند ذوق و هنر می باشد تا با خلق فضایی سبز و دلنشین، باعث ایجاد حس سرزندگی و شادابی در ساکنان باغ شود.

دکورز | دسته دکوراسیون – محوطه سازی ویلا یکی از اصلی ترین کارها در بحث ویلا سازی می باشد. شاید به جرأت بتوان گفت همه افراد از دیدن فضای سبز لذت می برند و برای مدت کوتاهی هم که شده از دغدغه هایشان دور می شوند. حتی بی احساس ترین افراد نیز در برابر گل و درخت و فضای سبز تسلیم و مبهوت تماشای آن همه زیبایی می شوند. 

 

راه کارهای زیباسازی محوطه ویلا

محوطه سازی ویلا

نکاتی در مورد محوطه سازی ویلا

۱- سنگ فرش کردن محوطه ویلا

هرکس که وارد محوطه ویلا می شود، این نکته بسیار حائز اهمیت است که پایش را کجا می گذارد و چه حسی به او دست می دهد. انواع متنوعی از مدل سنگ فرش حیاط و باغ برای محوطه ویلا وجود دارد که افراد بسته به نیاز و سلیقه خود، آنها را انتخاب می کنند. از جمله آنها، سنگ فرش های بتنی که علاوه بر مقرون به صرفه بودن، نصب و نگهداری آن بسیار ساده می باشد. سنگ ریزه ها که زیبایی منحصر به فردی دارند، وقتی روی آنها راه می رویم احساس می کنیم در کنار سواحل دریا قدم گذاشته ایم. هنگامی که باران می بارد، آب به لایه های پایین تر سنگ ریزه ها نفوذ می کند و مانع لیز خوردن افراد می شود.سنگ فرش با سنگ آهک به دلیل رنگ های روشنی که دارد باعث منعکس شدن گرما می شود. همچنین سنگ فرش هایی از جنس گرانیت، علاوه بر زیبایی، برای مکان هایی با آب و هوای سرد بسیار مناسب می باشد.

 

سنگ فرش بتنی در محوطه ویلا

رنگ ریزه در محوطه ویلا

سنگ فرش گرانیت در محوطه ویلا

۲- چمن کاری محوطه ویلا

بعد از سنگ فرش کردن محوطه، ابتدا باید چمن کاری کرد. البته به این معنی نیست که برای محوطه سازی حتما باید چمن کاری کرد. ولی برای کسانی که قصد چنین کاری را دارند، باید مسئولیت های آن را بپذیرند. این کار را به دو صورت می توان انجام داد. چمن طبیعی و چمن مصنوعی. به دلیل اینکه چمن کاری علاوه بر داشتن تخصص و مهارت در این زمینه، رسیدگی نیز می خواهد، بعضی از افراد مسئولیت آن را قبول نمی کنند و ترجیح می دهند که از طراحی با چمن مصنوعی استفاده نمایند. چمن طبیعی باید با شرایط آب و هوایی و خاک آن منطقه سازگار باشد و در زمان های لازم و با دقت کافی آبیاری شوند. برای چمن کاری باید از متخصصان این کار راهنمایی و کمک گرفت. 

 

چمن کاری در محوطه ویلا

استفاده از چمن مصنوعی در محوطه ویلا

۳- گل کاری و درخت کاری محوطه ویلا

گل کاری و درخت کاری در محوطه ویلا علاوه بر اینکه می تواند در روحیه ساکنان ویلا مؤثر باشد، محیطی رویایی و شگفت انگیز را برای آنها فراهم می کند. گاه افراد ساعت ها با نگاه کردن به این طبیعت، غرق در رویا می شوند و برای مدتی از همه مشغله هایشان دور می شوند. این کار در روحیه آنها تأثیر مثبتی دارد. برای گل کاری و درخت کاری بهتر است گل ها و درخت ها با مرزهای مشخصی کاشته شوند تا از شلوغی و هرج و مرجی محوطه جلوگیری شود. 

 

گل کاری در محوطه ویلا

گل کاری با مرز مشخص در محوطه ویلا

درخت کاری در محوطه ویلا

۴- ساخت استخر در محوطه ویلا

طراحی یک استخر برای محوطه ویلا، می تواند چشم انداز متفاوت و زیبایی را برای ویلا ایجاد کند. در نظر گرفتن مکان مناسب برای ایجاد یک استخر زیبا، بسیار مهم می باشد. استفاده ساکنان ویلا یا مهمانان آنها از استخر در روزهای گرم تابستان، می تواند فضایی صمیمی و شاد را فراهم کند. 

 

استخر در محوطه ویلا

ساخت استخر در محوطه ویلا

ساخت استخر متناسب با فضای ویلا

۵- ساخت آبنما در محوطه ویلا

آبنماها سبک ها و مدل های متفاوتی دارند که با توجه به محوطه ویلای مورد نظر در آنجا ساخته می شوند. آبنما یک جلوه زیبایی به طبیعت ویلا می دهد. همچنین اگر آبنما را از نوع موزیکال انتخاب کنیم، با ایجاد صدایی دلنشین در محوطه ویلا، یک حس زیبا و رویایی در آنجا ایجاد می کند. این نوع آبنماها با نورپردازی در شب، روشنایی دل انگیزی در محوطه به وجود می آورند. 

 

ساخت آبنما وسط حوض ویلا

ساخت آبنما در محوطه ویلا

ساخت آبنمای موزیکال در محوطه ویلا

۶- گذاشتن گلدان در محوطه ویلا

اگر عاشق گل و رسیدگی به آن هستید، با گذاشتن گلدان هایی با گل های متنوع و رنگارنگ در محوطه ویلا، یک فضای زیبا و هنری خلق کنید. در این صورت محوطه ویلا به یک محوطه بسیار شیک و جذاب تبدیل می شود. 

 

گذاشتن گلدان در محوطه ویلا

گذاشتن گلدان در محوطه و پشت بام ویلا

گذاشتن گلدان های رنگی در محوطه ویلا

۷- ساخت آلاچیق در محوطه ویلا

آلاچیق به عنوان یک سایه بان در محوطه ایجاد می شود و زیبایی منحصر به فردی به محوطه ویلا می بخشد. آلاچیق ها مدل های متفاوتی دارند که از چوب های روسی، چوب های پلاستیکی و … ساخته می شوند. انتخاب هر مدل بستگی به سلیقه افراد و میزان فضای محوطه ویلا دارد. همچنین بسته به سلیقه افراد درون آلاچیق با صندلی یا تخت هایی تزیین می شود. 

 

ساخت آلاچیق در کنار استخر ویلا

ساخت آلاچیق در محوطه ویلا

ساخت آلاچیق در مکان مناسبی روی استخر ویلا

۸- گذاشتن مبلمان یا صندلی در محوطه ویلا

با گذاشتن مبلمان یا صندلی در محوطه ویلا، علاوه بر جذابیت و شیک شدن محوطه، باعث راحتی افراد نیز می شود. چرا که هنگام تماشای محوطه، دیگر مجبور نیستند مدت زمانی را ایستاده صرف این کار کنند و یک دور همی صمیمانه ایجاد می شود. همچنین گذاشتن صندلی های مخصوص کنار استخرها، گزینه مناسبی برای زیبایی محوطه و گرفتن حمام آفتاب می باشد. 

 

گذاشتن میز و صندلی در محوطه ویلا

گذاشتن مبلمان در محوطه ویلا

گذاشتن مبلمان در زیر سایه بان ویلا

گذاشتن صندلی در کنار استخر ویلا

گذاشتن صندلی با سایه بان مخصوص در کنار استخر ویلا

 

۹- ایجاد پارک بازی در محوطه ویلا

می توان یک قسمت از محوطه ویلا را به پارک بازی برای بچه ها اختصاص دارد. در این صورت با گذاشتن وسایل بازی در آن قسمت برای بچه ها، یک سرگرمی کودکانه برای آنها فراهم می شود.

 

پارک بازی در محوطه ویلا

ایجاد پارک بازی در گوشه ای از محوطه ویلا

 

۱۰- گذاشتن باربیکیو در محوطه ویلا

امروزه افراد کمتر به وسیله ذغال، کباب درست می کنند و ترجیح می دهند که به روش های جدید و گازسوز این کار را انجام دهند. باربیکیو، در اکثر ویلاها به چشم می خورد. افرادی که برای تعطیلاتشان به ویلا می روند معمولاً کباب و جوجه درست می کنند تا در دورهمی های خود بخورند و لذت ببرند. باربیکیو دستگاه هایی آماده هستند که در مدل های مختلف در بازار به عرضه می رسند. هرکس بسته به نیاز و محوطه خود، آن را خریداری و در محل مورد نظر نصب می کند. باربیکیوهای دیواری فضای کمتری را اشغال می کنند و مدل های ایستاده آن فضای بیشتری لازم دارند. 

 

استفاده از باربیکیو در محوطه ویلا

پخت کباب و جوجه با روش گازسوز

خرید باربیکیو برای محوطه ویلا

کلام آخر

امیدواریم مطالب بالا برای شما مفید بوده باشد همچنین در این رابطه مطالعه مطلب چگونه در دکوراسیون ویلا از اصول ساده بهره ببریم؟ را نیز توصیه می‌کنیم. لطفا نظرات خود را با ما و سایر همراهان مجله دکورز به اشتراک بگذارید.

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *