1403/03/31

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » طراحی کابینت های گلاس، یک بررسی همه جانبه و کامل

طراحی کابینت های گلاس، یک بررسی همه جانبه و کامل

کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه

طراحی کابینت آشپزخانه اصولا مرحله ای است که اصولا قبل از خرید و سفارش کابینت انجام می شود. شاید در زمان های گذشته با قرار دادن کابینت ها کنار هم پروژه کابینت سازی برای آشپزخانه ها تکمیل می شد، ولی امروزه طراحان دکوراسیون برای جلب رضایت مشتری طرح های متنوعی را ارائه می دهند. زیرا این کابینت ها هستند که سبک کلی دکوراسیون آشپزخانه را تشکیل می دهند.

برای مثال کابینت های مدرن مانند کابینت های گلاس، سادگی را به آشپزخانه آورده و برعکس آن کابینت های کلاسیک با منبت کاری های فراوان حسی نوستالژیک به فضا می دهند. عوامل دیگری نیز مانند جنس بدنه و درب ، نحوه ی چینش آن ها کنار هم و ابعاد کابینت ها جز مسائلی می باشند که باید قبل از شروع بررسی شوند.
حال که از اهمیت طراحی کابینت با خبر شدید برای ادامه ی نکات لازم با سامان چوب همراه باشید.

رعایت اندازه های استاندارد

مهم ترین نکته در طراحی کابینت آشپزخانه دانستن استاندارهای لازم در اندازه ی کابینت ها است. زیرا با رعایت این نکات، تمام افراد خانواده می توانند به راحتی در فضای آشپزخانه فعالیت داشته باشند. برای مثال ارتفاع مناسب کابینت های زمینی باید تا آرنج دستان شما باشد تا به آسانی به انجام کارهای خود برسید. از طرفی عرض پیشخوان نیز بهتر است بین ۶۰ الی ۶۶ سانتی متر در نظر گرفته شود. استاندارد لازم برای کابینت های هوایی به قد افراد بستگی دارد. ولی به طور معمول بین ۵۰ تا ۹۰ سانتی متر ساخته می شود.
 
می توانید در ابتدای کار تمام اندازه ها را در جدولی یادداشت کرده و به همراه داشته باشید. این کار به شما در طراحی راحت تر کابینت ها کمک خواهد کرد.
کابینت گلاسه

طراحی پلان آشپزخانه

منظور از پلان آشپزخانه، نقشه ای است که نحوه ی چینش کابینت ها و وسایل دیگر را در فضای موجود مشخص می کند. به صورتیکه دسترسی راحت افراد به لوازم، کارآیی بالا و استاندارد مثلث کار به بهترین شکل رعایت شود.
 شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که معنی مثلث کار چیست؟ مثلث کار به مثلثی فرضی در آشپزخانه گفته می شود که رئوس آن را یخچال، اجاق گاز و سینک ظرفشویی تشکیل می دهند. اگر این استاندارد در آشپزخانه رعایت شود شما بیشترین کارایی را از این مکان خواهید داشت. 
 
پلان آشپزخانه به دسته های زیر تقسیم می شود :
  • پلان آشپزخانه U شکل
  • پلان آشپزخانه L شکل
  • پلان آشپزخانه خطی
  • پلان آشپزخانه موازی
  • پلان آشپزخانه جزیره ای
در پلان U شکل آشپزخانه از دو دیوار موازی با هم که با یک دیوار میانی بهم متصل شده باشند تشکیل می شود. ولی برای داشتن آشپزخانه  L شکل ، از تقاطع دو دیوار در آشپزخانه می توان برای نصب کابینت ها استفاده کرد. با قرار دادن کابینت ها در برابر یک دیوار، ساده ترین پلان برای چینش وسایل آشپزخانه به نام پلان خطی ساخته می شود. همچنین اگر کابینت ها بر روی دو دیوار رو به روی هم قرار می گیرند پلان موازی را اجرا کرده اید. در پلان جزیره ای، محلی برای آماده سازی غذا در مرکز آشپزخانه قرار می دهند که در طراحی های مدرن بسیار پر طرفدار است.
کابینت آشپزخانه
بعد از بررسی طراحی کابینت ها، در ادامه سامان چوب به معرفی یکی از محبوب ترین کابینت های آشپزخانه به نام کابینت های گلاس می پردازد.

مقایسه کابینت های گلاس و MDF

MDF و های گلاس دو نوع از پر طرفدارترین کابینت های آشپزخانه هستند که ما در این بخش به مقایسه ی این دو مدل می پردازیم. کابینت های گلاس از بدنه ی ام دی اف خام و روکشی براق به نام پلکسی گلاس تشکیل شده است. پس می توان گفت تمام مزایای کابینت MDF مانند دوام بالا، طول عمر زیاد، مقاومت در برابر ضربه و… را در خود دارد. اما ظاهر آن به سبب پوشانده شدن با روکش براق و صیقلی،  بسیار شکیل تر از کابینت های ساده ی MDF می باشد. از طرفی قیمت نهایی کابینت های MDF در مقایسه با های گلاس کمتر می باشد. ولی اگر از نظر مالی محدودیتی نداشه باشید بهتر است به دلیل مدرن بودن، زیبایی، مقاومت و دوام بیشتر آن، های گلاس را انتخاب کنید.
البته تنها مشکلی که دوستداران کابینت های گلاس با آن مواجه هستند، لکه پذیری بیش از حد درب این کابینت است. سطح صاف و درخشان آن به محض مواجه شدن با لکه های آب و چربی، رنگ گرفته و جلوه ای بد پیدا می کند. ولی همین ویژگی درخشان بودن، باعث می شود تا این کابینت با بازتاباندن نور آشپزخانه ی شما را دلباز تر نشان دهد.

رنگ بندی کابینت های گلاس

ازآنجاییکه ساعات زیادی در روز صرف آماده سازی یا صرف غذا در آشپزخانه می شود و حجم زیادی از فضا را کابینت ها تشکیل می دهند، بهتر است در انتخاب رنگ کابینت ها بسیار دقت کنید. خوشبختانه کابینت های گلاس از تنوع رنگی بالایی برخوردار است و به راحتی با هر دکوراسیونی هماهنگ می شود. 
رنگ سفید این کابینت به راحتی با تمام اجزای آشپزخانه ست می شود. ولی اگر تصور می کنید که ممکن است استفاده از این رنگ فضا را بی روح و کسل کننده نشان دهد، می توانید رنگ های تیره ی آن را برای داشتن کنتراست جذاب به کار ببرید. مثلا کابینت های سفید و مشکی، کرم و قهوه ای، سفید و طلایی گزینه های فوق العاده ای برای آشپزخانه هستند.
کابینت قرمز آشپزخانه
 
کابینت های گلاس با تمام مزایا و معایب منحصر به فرد خود در بازار کنونی محبوبیت بسیاری پیدا کرده و در اکثر منازل استفاده می شود.

برگرفته از نمنــاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *