1403/03/01

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » وابی سابی در دکوراسیون به چه معناست و چه المان‌هایی دارد؟

وابی سابی در دکوراسیون به چه معناست و چه المان‌هایی دارد؟

اجرای وابی سابی در دکوراسیون منزل به این معنی است که کمی از زندگی مدرن و مبلمان لوکس جدا شویم و به دنبال ذات اصلی اشیاء و خانه باشیم و زیبایی را در نقص دنبال کنیم نه کمال!

وابی سابی در دکوراسیون


دکورز |
بخش دکوراسیون – 
وابی سابی چیست؟ برخلاف نظر اکثر خانه‌دار‌ها و طراحان زیبایی شاید در نقص و اصالت ذاتی اشیا باشد و نه در کمال و مبلمان لوکس و بی‌ایراد. این نظر سبک وابی سابی در دکوراسیون است. وابی سابی یک سنت زیبایی شناسی و مکتب هنری ژاپنی است که وارد دنیای هنر از معماری و دکوراسیون گرفته تا صنعت مد و پوشاک شده است. این سنت از ذن بودیسم نشات گرفته و برخلاف دید عموم و البته غرب، زیبایی را در اصالت و شاید نقص همراه با اشیاء ببیند و نه در کمال و اشیا مدرن. طبق نظر وابی سابی، خانه‌ای زیباست که اصالت داشته باشد و با ذات اصلی خود، هرچند ناقص، دارای روحیه‌ی دوست داشتنی باشد. اما کاربرد وابی سابی در دکوراسیون داخلی منزل چیست؟ چطور می‌توان از این فلسفه و زیبایی شناسی ژاپنی برای زیباتر کردن فضای منزل استفاده کرد؟

 

وابی سابی در دکوراسیون داخلی به چه معناست؟

 به طور کلی می‌توان گفت وابی سابی در دکوراسیون داخلی به این معنی است که وسایل و مبلمان به صورت طبیعی استفاده شود و آن‌ها را با ظاهر اصلی خود بپذیریم. یعنی وسایل عمدتا از مصالح طبیعی مثل چوب و پارچه‌های دست‌ساز و قدیمی و … استفاده شود . به معنای دیگر از اسراف جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود از وسایلی که داریم و قدیمی هستند استفاده کنیم و به دنبال مبلمان زیبا و درخشان نباشیم. این سبک به ما کمک می‌کند از هنر‌های دستی و با اصالت زیبا استفاده کنیم و حتی ما را  دعوت می‌کند هنر و خلاقیت به خرج دهیم و وسایل مورد نیازمان را بسازیم . وابی سابی اجازه می‌دهد نور و طبیعت ارگانیک و سبز را با خود به محل زندگیمان بیاوریم و با این کار به روح خانه جلا دهیم و روحیه‌ی دوست‌داشتنی و گرم به آن هدیه کنیم.

وابی سابی در دکوراسیون و چیدمان

 

استفاده از وسایل و اشیاء ناقص اما دلنشین!

در وابی سابی دکوراسیون باید طبیعی باشد و به طبیعت احترام بگذارد. برای چیدمان دکوراسیون خود طبق سبک وابی سابی باید از طبیعت بهره گرفت و هر شی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ء طبیعی را با هویت و ذات اصلی خودش پذیرفت هرچند که لب‌پر یا شکسته و به ظاهر خراب و … باشد. بنابراین حتی ممکن است از سرامیک‌های شکسته یا پارچه‌های مندرس و قدیمی استفاده کنید. بافت‌هایی مثل بافت چوب و سنگ و سفال رول اصلی را در چیدمان سبک وابی سابی بازی می‌کنند. بنابراین بعید نیست که در این سبک از مبلمان و وسایل ماشینی استفاده نشود و اشیا دست‌ساز و طبیعی روی کار آید.

 ظروف در دکوراسیون وابی سابی

دقت کنید که بی‌نظمی و عدم تقارن را زیاد در دکوراسیونتان ایجاد نکنید زیرا باعث شلوغی بیش از حد و آزار دهنده می‌شود. شما باید دقت کنید که هنر واقعی در این است که بی‌نظمی و عدم تقارن را به شکل درست آن اجرا کنید و شاید در این کار مجبور شوید کمی بی‌نقصی در وسایلتان ایجاد کنید و یا از ظرف و ظروف لب‌پر و شکسته و یا پارچه‌های رومیزی قدیمی و مندرس استفاده کنید.

وابی سابی در چیدمان منزل


وابی سابی در دکوراسیون و معماری

 

 

حفظ شکل و هویت اصلی در وابی سابی!

وابی سابی در دکوراسیون از ما می‌خواهد به ذات و هویت اصلی و اصالت پایبند باشید. بنابراین کار شما در خانه‌های قدیمی راحت است! می‌توانید درب‌های چوبی قدیمی و یا شومینه‌های بلا استفاده قدیمی را همان‌طور که هستند باقی گزارید و با اضافه کردن اکسسوری‌ها کنار آن‌ها سبک وابی سابی را ایجاد کنید و محیط شاد و زیبایی داشته باشید.

اجرای وابی سابی در دکوراسیون


وابی سابی در دکوراسیون خانه قدیمی

 

استفاده از طبیعت در وابی سابی

از مواد ارگانیک و طبیعی غافل نشوید! همواره سعی کنید طبیعت را به خانه راه دهید تا خانه‌ای پر از انرژی و گرما داشته باشید. استفاده از گل و گیاه با گلدان‌های دست‌ساز خودتان فوق‌العاده است. از وسایل هماهنگ با طبیعت و ساخته دست استفاده کنید . تا می‌توانید فضای خانه را با وسایل چوبی و الیاف‌های طبیعی و گل و گیاه پر کنید و نور طبیعی را به خانه راه دهید تا در محیطی پر انرژی و آرامش زندگی کنید.

استفاده از طبیعت در وابی سابی


سبک جدید وابی سابی در دکوراسیون

 

 

استفاده از وسایل طبیعی در دکوراسیون

 

در آخر

وابی سابی در دکوراسیون خانه به معنای مینیمال صرف نیست. به این معنی است که از اسراف جلوگیری کنید و با طبیعت دوست باشید. خانه‌ای با چیدمان دوست‌داشتنی داشته باشید  و این به دست نمی‌آید مگر با استفاده از اشیایی که آن‌هارا دوست دارید به این علت که زیبا هستند و به شما حس گرمی و انرژی می‌بخشند. به دنبال دکوراسیون پرهزینه و بی‌نقص نباشید و سعی کنید از نقص وسایلی که آن‌ها را دوست دارید و از دل طبیعت و هنر به دست می‌آیند لذت ببرید. آن‌ها را با وسواس کمال و ایده‌آل گونه نچینید و بگذارید روح طبیعت در تک تک وسایل و چیدمانتان جریان داشته باشد. لازم نیست همه‌ی وسایل شما بی‌نظیر و ست باشند کافی است وسایل زیبا و با اصالت را به زیبایی با هم استفاده کنید و به یاد داشته باشید ایرادی ندارد اگر کمی نامتقارن و با دل خوش زندگی کنید!

با وجود تفاوت‌ها، شباهت‌هایی نیز بین این سبک و سبک مینیمال وجود دارد. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتری راجع به سبک مینیمال هستید، فراموش نکنید که نکات مهم در طراحی منزل به سبک مینیمالیستی را حتما مطالعه کنید. اما نظر شما راجع به اجرای وابی سابی در دکوراسیون داخلی چیست؟ می‌توانید نظرات و تجربیاتتان را در این زمینه در قسمت نظرات و پرسش‌ها با ما و دیگر مخاطبان دکورز به اشتراک بگذارید.

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *