1403/02/31

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » ویترین مغازه، راز و رمز فروش بیشتر!

ویترین مغازه، راز و رمز فروش بیشتر!

اگر به دنبال بهبود کسب و کار خود هستید، یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن بپردازید طراحی خوب و حرفه‌ای برای ویترین مغازه تان است. برای داشتن یک طراحی خوب بهتر است پیش از هر اقدامی نمونه‌های مختلف را ببنید و از آن‌ها ایده بگیرید.

دکورز  | دسته دکوراسیون   تا به حال برایتان پیش آمده است که محو تماشای ویترین یک مغازه یا دکوراسیون بوتیک مردانه یا زنانه شده و برای کشف بقیه اجناس داخل آن، برای ورود به آن مغازه ترغیب شوید؟ ویترین مغازه حکم یک نمایشگر از کلیت اجناس ارائه شده در آن مغازه را دارد. بنابراین طراحی و چیدمان آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ویترین مهم ترین عاملی است که سبب ترغیب افراد برای ورود به آن می شود. در واقع نوع چیدمان و دکور ویترین مغازه باید به گونه ای طراحی شود که سبب مکث عابران شده و کنجکاوی آنان را برانگیزد.

ویترین مغازه، راز و رمز فروش بیشتر!

 نکات اصلی و کلیدی طراحی ویترین

لازم به ذکر است که این امر باید با رعایت اعتدال صورت گیرد. بدین معنا که بیننده بتواند به سرعت مفهوم و یا موضوع مغازه را درک کرده و گیج نشود. گمراهی عابران سبب پرهیز افراد نسب به ورود به مغازه شده و نتیجه ی عکس برایتان خواهد داشت. به طور کلی هر فردی با داشتن سلیقه و خلاقیت و دانستن نکات اصلی و کلیدی طراحی ویترین؛ می‌تواند دست به این کار مهیج و دوست داشتنی زده و تجربه‌ای بی‌نظیر برای خود خلق کند. در ادامه با مشاهده‌ی نمونه‌ها و فراگیری نکات، خود را در این زمینه حرفه ای کنید. با ما همراه باشید.

۱- برای روزهای مهم ویترین بزنید!

برای روزهای مهم ویترین بزنید!

برای روزهای مهم ویترین بزنید!

یکی از نکاتی که باعث می‌شود حال و هوای ویترین شما بهبود یابد و نیز ارتباط نزدیک‌تری با مخاطبان و رهگذران برقرار شود، ویترین زدن همگام با مناسبات مهم است. هنگام ویترین زدن در این شرایط باید به مناسبت مربوطه در طراحی خود اشاره داشته باشید. برای مثال تصویر بالا یک نمونه‌ی بسیار قوی برای ویترین زدن به سبک کریسمس است. طراح آن با خلق یک اثر بی نظیر رهگذران را در جای خود میخکوب کرده و کشش بسیار زیادی برای ورود به مغازه در آن ها ایجاد کرده است. به دقت به این ویترین نگاه کنید و از آن الهام بگیرید. در حقیقت این ویترین داستانی را در حال بازگویی است که ذهن بیننده را معطوف خود کرده است. به آدمک‌های فلزی بنگرید که چطور هدایا و درخت کریسمس را آماده می‌کنند. ترکیب رنگی به کار رفته در این نمونه نیز به حال و هوای کریسمس بسیار نزدیک است. تصویر پس زمینه نیز یک انتخاب بی نظیر برای خلق یک جهان بی پایان است. به انگشترهای قرار گرفته بر روی جعبه ها بنگرید که چگونه از اجناس موجود در مغازه خبر می دهد. این نمونه به قدری قوی است که بهتر است به جای یک نگاه سرسری چند دقیقه از زمان خود را صرف کشف مفاهیم و نکات و ایده های به کار رفته در آن کنید.

 

 

۲- از رنگ‌های شاد و خیره کننده برای ویترین بهره ببرید

از رنگ‌های شاد و خیره کننده برای ویترین بهره ببرید.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به راحتی توجه اطراف را به خود معطوف کند، استفاده از رنگ‌های شاد و خیره کننده است. این نکته یکی از مهمترین اصول در طراحی دکوراسیون بوتیک زنانه است. ترکیب این رنگ‌ها به وسیله‌ چراغ‌های LED و نئون تاثیر دو چندانی خواهد داشت. در بعضی قسمت‌ها نیز می‌توانید از چراغ‌های چشمک زن استفاده کنید. البته باید توجه کنید که این موارد باید در حد اعتدال به کار رفته و باعث اغتشاش بصری نشود. در این صورت نتیجه‌ی کار با شکستی سنگین رو به رو خواهد شد. به تصویر بالا نگاه کنید. طراح آن به جز توجه به رنگ‌های تند و چشمگیر از دو شکل هندسی دکورز و دایره برای زینت بخشی ویترین استفاده کرده است.
تعداد مانکن به کار رفته در پشت ویترین بسیار کم است. این نشان می‌دهد برای معرفی اجناس داخل فروشگاه نیازی به بکار گیری بیش از اندازه‌ی آن‌ها برای جذب مشتری ندارید. کافی است توجه افراد را در نگاه اول جلب کرده و آن‌ها را به داخل بکشانید. تصویر بالا ویترین مغازه‌ی Harvey Nichols در لندن است که برای ساخت چنین دکوری از ۵۳۷۰ متر چراغ LED، ۵۱۰۱ عدد دکورز و دایره و توپ‌های نئونی و ۳۸۲ آینه استفاده شده است. این آمار نشان می‌دهد گاهی برای خلق اثری بی نظیر مجبور به صرف هزینه و وقتی بیش از حد تصور هستید.
 

۳- برای ویترین مغازه با فصل پیش روید

برای ویترین مغازه با فصل پیش روید.

برای ویترین مغازه با فصل پیش روید.

یکی دیگر از روش های طراحی ویترین مغازه ، چیدمان همگام با فصل است. این امر هنگامی تاثیر بیشتری خواهد داشت که به پیشواز رفته و نوید دهنده ی آمدن فصل جدید باشید. نمونه ی بالا یک نمونه ی موفق از این دست ویترین زدن ها است. تصور کنید در یک صبح سرد زمستانی در حال گذر از این مغازه هستید. بدون شک با دیدن آن مکث کرده و به سمتش رفته و به خرید از آن مغازه ترغیب خواهید شد. نسبت به طراحی فصلی باید خلاق باشید و نهایت سلیقه را به خرج دهید. زیرا یک دکور ساده از فصل، معمولا شما را به مقصود خود نمی رساند. در این مدل دکور زدن ها اولویت اول توجه به فصل است و سپس اشاره به اجناس داخل مغازه. در حقیقت شما با این روش در ابتدا توجه افراد را جلب کرده و سپس به تبلیغ اجناس داخل مغازه تان می پردازید. گاهی می توان گفت نمایش کم اجناستان می تواند کنجکاوی شما را بیشتر تحریک کند. به نمونه ی بالا به دقت نگاه کرده و از آن الهام بگیرید.

 

۴ – ویترین مغازه را به سبک مینیمال طراحی کنید

ویترین مغازه را به سبک مینیمال طراحی کنید.

چه کسی گفته است همیشه شلوغ کاری نتیجه ی مثبت دارد؟ در عوض شلوغی بیش از حد ویترین و استفاده ی نادرست از رنگ ها و المان ها سبب می شود بیننده با پیام دکور و ویترین مغازه ارتباط بر قرار نکرده و این گمراهی سبب پرهیز او از ورود به مغازه است. این امر مصداق بارز طرح های گرافیکی است. اگر پوستر و یا طرح گرافیکی به جای رساندن مفاهیم در ساده ترین شکل از عناصر متعدد استفاده کند، پیام آن یا توسط بیننده درک نخواهد شد و یا باعث کج فهمی می شود. تصویر آورده شده می تواند گویای این توضیحات برای شما باشد بنابراین به آن توجه فرمایید.

 

۵- اشاره‌ی مستقیم در ویترین مغازه را فراموش نکنید

اشاره‌ی مستقیم در ویترین مغازه را فراموش نکنید.

گاهی اوقات اشاره ی مستقیم به اجناس داخل مغازه، بهترین راه برای انتقال پیام و مفهوم مورد نظر طراح به مخاطبان است. شاید به نظرتان این روشی تکراری به نظر برسد اما اگر اصولی و درست اجرا شود می تواند تاثیرگذاری بیشتری نسبت به سایر ایده ها داشته باشد.

برای کسب ایده های بیشتر در مورد دکوراسیون فروشگاه و مغازه خود می توانید مقاله‌ی موجود در لینک زیر را مطالعه کنید.

 

 

اگر شما هم از ایده‌ جذاب و خاصی برای طراحی ویترین مغازه خود استفاده کرده اید؛ می‌توانید از طریق دیدگاه‌های پایین همین مطلب آن را با ما و سایر مخاطبان وبسایت دکورز در میان بگذارید، بیش از پیش منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم.

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *