1401/09/11

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » چوب پلاست چیست؟

چوب پلاست چیست؟

چوب پلاست که توسط شرکت چوب پلاست تولید می شود، مقاوم، سازگار با محیط زیست و ۱۰۰% قابل بازیافت است و امروزه به یک محصول محبوب و بسیار کاربردی تبدیل شده که به دلیل قابلیت های بسیار زیاد خود ، می توان آن را با چوب واقعی جایگزین کرد.

چوب پلاست چیست؟

کامپوزیت چوب که با نام چوب پلاست (WPC) نیز شناخته می‌شود، یک ماده مصنوعی است که با اکستروژن گرم و با ترکیب الیاف طبیعی چوب خرد شده یا پودر شده با رزین مخصوص متشکل از پلیمرها و مواد افزودنی ساخته می‌شود.

چوب پلاست محصولی است که به عنوان یک جایگزین اکولوژیکی برای چوب ایجاد شده است. WPC به عنوان مخفف Wood Plastic Composite نیز نامیده می شود.چوب پلاست از طریق اکستروژن گرم و با ترکیب الیاف چوب طبیعی، پلیمرها و مواد افزودنی ساخته می شود.

از طریق این فرآیند می توان بر اساس ماتریسی که در سر اکسترودر قرار می گیرد، اکستروژن هایی با اشکال مختلف ایجاد کرد. بنابراین می توان انواع مختلفی از محصولات را برای مصارف مختلف ایجاد کرد.

متداول ترین کاربرد چوب پلاست در کفپوش راهروها، پاسیوها یا لبه های استخر است.

عیوب چوب، خرد شدن، پیچ خوردگی، حمله حشرات، قارچ ها و تغییر رنگ در چوب پلاست وجود ندارد و بنابراین محصولی ایجاد می شود که در عین زیبایی کیفیت عالی ای داشته و می تواند برای سالیان سال بدون تغییر باقی بماند.
این ماده به دلیل دوام آن در محیط خارجی در بسیاری از زمینه ها کاربرد دارد.

شرکت چوب پلاست با ادغام یک ترکیب خاص ، پانل ها و تخته هایی را می سازد که از نظر زیبایی شبیه به چوب طبیعی هستند، اما مانند رزین های پلاستیکی بوده و بسیار مقاوم تر از چوب هستند. به دلیل مقاومت بالای چوب پلاست در محیط های بیرونی،این محصول در بسیاری از کاربردها، به ویژه کفپوش (عرشه) یا روکش نما ، و همچنین مبلمان و آلاچیق ها استفاده می شود.

ویژگی های چوب پلاست

در مقایسه با چوب طبیعی، کامپوزیت مزایای متعددی دارد:

  • پیچ نمی خورد (یعنی تغییر شکل نمی دهد)
  • تغییر رنگ نمی دهد
  • به دلیل ترکیب ضد آب که توسط پلیمر موجود در آن ارائه می شود، در برابر آب نفوذ ناپذیر است.
  • در برابر سایش و تنش های مکانیکی (لگدمال کردن، کشیدن، غلتیدن) مقاوم است
  • توسط عوامل مختلف (قارچ ها، کپک ها، میکروارگانیسم ها) آسیب پذیر نیست.
  •  ۱۰۰٪ قابل بازیافت است، در واقع می توان آن را دوباره در محل اکسترود کرد. پایان چرخه عمر آن تا ۲۰ بار یا به عنوان سوخت در نیروگاه های تبدیل زباله به انرژی استفاده می شود.

اما جنبه دیگری که این ماده را دوستدار محیط زیست می کند ، این است که استفاده از  چوب برای مصارف گوناگون را کاهش می دهد و بدین ترتیب درختان کمتری قطع می شوند. علاوه بر این، فرآیند تولید آن آلاینده‌ها را وارد محیط‌ زیست نمی‌کند.

شرکت چوب پلاست این محصول را به گونه ای تولید می کند که در برابر اشعه ماوراء بنفش نیز مقاوم است ، به همین دلیل تحت تأثیر تخریب ناشی از اشعه خورشید قرار نمی گیرد، مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش و تغییرات دما دارد، بنابراین در هر شرایط آب و هوایی نیز قابل استفاده است.

حتی زمانی که ساعت ها در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بیش از حد گرم نمی شود.

چوب پلاست به دلیل ترکیب آن نیازی به نگهداری خاصی ندارد ، اما به عنوان مثال برای کفپوش های چوب پلاست می توانید از مواد شوینده معمولی یا محصولات خاصی برای این ماده استفاده کنید.

چوب پلاست به ویژه برای استفاده در محیط هایی که در تماس مستقیم با آب هستند، مانند لبه های استخر، در آب و هوای سرد و یخبندان یا در مکان هایی که مواد ممکن است تحت تأثیر شرایط آب و هوایی قرار گیرند، مناسب است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *