1403/03/01

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » کاربرد آباژور در منزل؛ نورپردازی و تغییر دکوارسیون

کاربرد آباژور در منزل؛ نورپردازی و تغییر دکوارسیون

بر خلاف تصور عموم، علاوه بر کاربرد آباژور به عنوان یک وسیله زینتی، از این وسیله نورپردازی می‌توان برای متعادل کردن نورپردازی منزل و همچنین تغییر جهت نور استفاده کرد.

کاربرد آباژور
دکورز |
 بخش دکوراسیون – 
آیا شما هم فکر می‌کنید آباژور در منزل تنها جنبه تزئینی است؟ نورپردازی خانه‌ها معمولا با لامپ‌های مهتابی و لامپ حبابی صورت می‌گیرد که به دلیل رنگ و نحوه نصب، چشم را آزار می‌دهد؛ بنابراین کاربرد آباژور علاوه بر اینکه جنبه تزئینی دارد، با متعادل کردن نور، از آسیب رسیدن به چشم جلوگیری کرده و به نور خامی که از لامپ ساطع می‌شود، جهت می‌دهد.

برای استفاده بهینه از آباژور چه باید کرد؟

طراحی چراغ و آباژور‌ها بسته به نوع کاربری در طرح، شکل، اندازه، جنس و رنگ، متفاوت است؛ بنابراین باید با توجه به کاربرد، آباژور را انتخاب کنید تا با دکوراسیون کلی منزلتان همخوانی داشته باشد. برای مثال، هنگام خرید آباژور، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، مقدار نیاز به نور است. برای نور بیشتر، باید شید (کلاه) آباژور و حباب چراغ را بزرگتر انتخاب کنید تا بتوانید لامپ بزرگتر و پرنورتری را زیر آن نصب کنید. در حقیقت هدف اصلی استفاده از شید در آباژور، حفاظت چشم از خیرگی و آسیب و همچنین جهت دهی نور از لامپ به محیط است.
 
کاربرد آباژور
 
اگر در نظر دارید آباژور را کنار دیوار قرار بدهید و یا اینکه از چراغ دیواری استفاده کنید، کلاه یا حباب شیشه‌ای انتخاب مناسبی محسوب می‌شود. چراغ‌های فلزی نیز نمای جذابی دارند و انواع براق آن در دکوراسیون مدرن استفاده می‌َشود.
 
کاربرد آباژور
 
همچنین یکی دیگر از نکاتی که باید در کاربرد آباژور مورد توجه قرار بگیرد، رنگ آن است. هر چقدر شید آباژور و حباب رنگ روشن‌تری داشته باشد، نور بیشتری به محیط می‌دهد؛ بنابراین برای داشتن نورپردازی ملایم، بهتر است از رنگ تیره استفاده کنید.
 
کاربرد آباژور
 
محبوبترین مدل آباژور، آباژور ایستاده است. در صورتی که هدفتان از کاربرد آباژور در منزل، کاربری تزئینی است، می‌توانید از آباژور ایستاده با شید پارچه‌ای با بافت شل استفاده کنید که نور کمتری از خود ساطع می‌کند. انتخاب این شید، مقدار زیادی از نور لامپ را گرفته و نور ملایمی را به محیط ساطع می‌کند. این آباژور‌ها با حذف افقی نور، احتمال خیرگی و آسیب چشم را برای افرادی که دورتر از آن نشسته اند، کاهش می‌دهند. بعلاوه نور لامپ در فضای بالا و پایین آباژور کاملا در دسترس است و می‌توان از آن در گوشه‌ای دنج برای فراهم کردن محیطی مناسب مطالعه استفاده کرد.
 
کاربرد آباژور
 
شید‌های کاسه‌ای نیز با هدایت نور تنها به سمت بالا، در زیبا سازی فضای محیط و نورپردازی کلی به کار می‌روند و نور ساطع شده از آن‌ها مناسب انجام کار‌های دقیق نیست. یکی دیگر از مدل‌های آباژور، مدل رومیزی است. آباژور رومیزی مقدار اندکی نور را بصورت افقی از شید عبور داده و بخش زیادی از نور از بالا و پایین شید خارج می‌شوند. ارتفاع و اندازه شید میزان نور ساطع شده را تعیین می‌کند. کاربرد آباژور رومیزی، بیشتر برای تامین نور عادی محیط است و برای مطالعه مناسب نیست.
 
کاربرد آباژور

آباژور رومیزی با شید‌های کوچک نیز برای انجام کار‌های دقیق و مطالعه است. شید کوچک نور را در فضایی کوچک متمرکز می‌کند و استفاده از آن در یک اتاق تاریک، باعث آزار دیگران نخواهد شد. این مدل آباژور بیشتر مناسب مطالعه پیش از خواب است. چراغ آویز با شید فلزی، تمام نور ساطع شده از لامپ را به پایین تابانده و مناسب نصب در فضا‌هایی مانند آشپزخانه است که نیاز به نور بیشتر برای انجام یک کار دارند.
 
کاربرد آباژور
 
استفاده از نورپردازی ملایم در کل منزل و چراغ آویز بالای میز ناهارخوری می‌تواند فضا را برای صرف یک وعده غذا را مطبوع کند و مانع آسیب دیدن چشم سایر افراد حاضر در منزل شود.
 
با توجه به آنچه گفته شد، کاربرد آباژور نه تنها جنبه تزئینی داشته، بلکه می‌تواند کمک بزرگی به نورپردازی بهتر منزل کند. برای استفاده از آباژور کافی است کاربری، محل نصب، جنس و رنگ دلخواه خود را مشخص کرده و از میان گزینه‌های موجود در بازار، یکی را انتخاب کنید. همچنین در ارتباط با این مطلب مطالعه نکات مهم برای انتخاب یک چراغ سقفی مناسب خالی از لطف نیست.
آیا پیش از این به استفاده از آباژور در نورپردازی منزل خود فکر کرده بودید؟ آیا کاربرد‌های دیگری برای آباژور به ذهنتان می‌رسد؟لطفا ایده‌های خود را  در انتهای همین صفحه در قسمت “ارسال نظر” با ما به اشتراک بگذارید.
 
برگرفته از: homedit

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *