1403/03/01

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » کاربرد آینه دکوراتیو در دکوراسیون

کاربرد آینه دکوراتیو در دکوراسیون

آینه دیواری

آینه دکوراتیو مناسب برای دکوراسیون

آینه دکوراتیو با طرح ها و رنگ های متنوعی که دارد، کاربرد و زیبایی را همزمان به خانه شما هدیه می دهد. برای بهره مندی از هر دوی این ویژگی ها بهتر است با اطلاعات قبلی، این آینه های زیبا را انتخاب و در جای مناسب نصب کنید.

در این مقاله به:

 • انواع شکل و سبک آینه های کوراتیو
 • بهترین مکان برای نصب آن ها در منزل
 • انواع قاب های آینه دکوراتیو، مناسب برای هر سبک دکوراسیون و… پرداخته ایم.

بعد از مطالعۀ این مقاله، شما علاوه بر اینکه آینه دکوراتیو مناسب برای دکوراسیون و منزل خود را تشخیص می دهید، بلکه با نحوه جانمایی و نصب صحیح آن هم آشنا خواهید شد.

تزیین دیوار با آینه

آینه دکوراتیو چیست؟

به طور کلی در دکوراسیون و طراحی داخلی، دو نوع آینه وجود دارد:
 • آینه دکوراتیو یا تزئینی (Decorative Mirror)
 • آینه دارای عملکرد (Functional Mirror)

در آینه دکوراتیو زیبایی بر عملکرد ارجحیت دارد و یکی از المان های جدید و پرطرافدار امروزی در دکوراسیون داخلی است که از آن برای افزودن جذابیت به فضای داخلی استفاده می شود. پس اگر هدف شما داشتن دکوراسیون داخلی فوق العاده جذاب و شکیل می باشد، آینه دکوراتیو که جنبه تزئینی دارد، یک گزینه عالی به شمار می آید.

در آینه های مصرفی، عملکرد به زیبایی ترجیح داده می شود. پس اگر هدف شما صرفا ایجاد بازتاب نور در خانه و نمایش تصویر است، باید این نوع را انتخاب کنید.هرچند آینه های دکوراتیو بسیاری هستند که هر دو نیاز را با هم برآورده می کنند. یعنی هم بسیار زیبا هستند و هم کارکرد اصلی آینه را حفظ می کنند.

آینه های تزئینی

درانتخاب آینه دکوراتیو به چه مواردی باید توجه کنید؟

هنگام تصمیم گیری در مورد خرید آینه دکوراتیو باید به موارد زیر دقت کنید:
 • جایی که برای آینه دکوراتیو در نظر دارید
 • اندازه فضایی که در اختیار دارید
 • شکل و رنگ متناسب با دکوراسیون
 • سبک آینه دکوری
 • متریال قاب یا فریم آینه تزئینی

بهترین مکان در خانه برای استفاده از آینه دکوراتیو کجاست؟

اتاق نشیمن و اتاق پذیرایی، بهترین مکان در خانه برای استفاده از آینه‎ دکوراتیو هستند. چون در این فضاها به زیبایی مبلمان و سایر وسایل منزل بیشتر توجه می‎ شود و فضایی که در اختیار دارید هم بیشتر است.
همچنین در اتاق نشیمن یا پذیرایی، آینه های دکوراتیو دیواری نسبت به مدل های ایستاده و قدی، پرکاربردتر هستند چون فضای بیشتری برای بقیه مبلمان می گذارند.
کاربرد آینه های دکوراتیو

برای نصب آینه دکوراتیو کدام دیوار مناسب است؟

اولویت در استفاده از آینه دکوراتیو ، پوشاندن ترک دیوار یا هر چیز ناجالب دیگر در فضا است. اما اگر محدودیت های این چنینی ندارید، از ایده های زیر می توانید کمک بگیرید، به شرط اینکه فضای آزاد مناسبی داشته باشید:
۱.دیوار آینه ای: حتما در خانه ها، دیوارهای گالری یا همان دیوار عکس را مشاهده کرده اید که در آن، عکس ها در قاب ها و سایزهای مختلف کنار هم، روی دیوار را پوشانده اند. همین حالت برای آینه های دکوراتیو هم هست. 
در این حالت آینه های زیبای تزئینی را در شکل های مختلف و زیبا می توانید کنار هم قرار دهید و یک دیوار عالی در دکوراسیون داخلی خود داشته باشید که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. اگر آینه های دکوری شما کوچک هستند، بهتر است به عنوان بخشی از یک دیوارِ گالری و عکس باشند.
۲.فاصله بین دو پنجره یا نورگیر: در صورت امکان آینه دکوراتیو را بین دو پنجره جانمایی کنید به دو دلیل:
 • وقتی در آینه به خود نگاه می کنید ضد نور نباشید
 • در این حالت بازتاب نور و روشنایی فضا به بیشترین میزان می رسد 
۳.آینه دکوراتیو روبه روی یک وسیله زیبا و با ارزش:در تنظیم جای آینه حتما به چیزی که نمایش خواهد داد هم باید دقت کنید، در بهترین حالت باید آینه دکوراتیو را روبه روی یک چیز زیبا و مهم مثل تابلو نقاشی تنظیم کنید تا زیبایی آن را دو چندان کند.
فضای روی شومینه:از نظر  فنگ شویی، آینه نماد آب است و وقتی روی شومینه که نماد آتش است قرار می گیرد، دو انرژی با هم به تعادل می رسند.
همچنین؛ روی مبلمان، بالای بوفه های نیم قد و مرکز دیوارهای خالی هم برای قرارگیری آینه دکوراتیو مناسب هستند.
طراحی دیوار با آینه

شکل آینه دکوراتیو متناسب با دکوراسیون شما

برای آینه دکوراتیو شکلی انتخاب کنید که با هندسه مبلمان اطراف همخوانی داشته باشد. آینه ها به طور کلی در سه دسته گسترده گرد، مربع و انتزاعی قرار می گیرند.
آینه های گرد و مربع معمولاً کاربردی هستند و در راهروها، اتاق های نشیمن و اتاق های خواب عالی به نظر می رسند. آینه های انتزاعی معمولاً دکوراتیو هستند و شکل آن ها اشک، هندسی و مثلثی است.
اگر هدف شما اضافه کردن نرمی به اتاق های تیز و زاویه دار است، بهتر است از آینه گرد استفاده کنید چون با تمام سبک های دکوراسیون، سازگار بوده و همزمان کاربردی و دکوری هستند. البته آینه های دکوراتیو بزرگ و کشیده ی مستطیلی روی شومینه هم، جلوه بسیار خاصی دارند.

چه سایزی برای آینه دکوراتیو باید انتخاب کنید؟

به طور کلی بهترین سایز برای آینه، ابعادی حدود دو سوم مبلمان و وسایلی است که روی آن ها نصب شده است. اما در مورد آینه دکوراتیو می توانید منعطف تر عمل کنید. اگر مطمئن نیستید که آینه و سایز مدنظر شما برای دیواری که در نظر گرفته اید، مناسب است، می توانید از الگوی کاغذی استفاده کنید.

سبک و متریال قاب آینه های دکوراتیو

بیشتر آینه ها و همچنین آینه های دکوراتیو، دارای قاب هستند و این قاب یا فریم آن هاست که مشخص می کند در چه سبک دکوراسیونی قرار دارند. متداول ترین متریال ها برای فریم آینه:چوب، شیشه و فلز است که هر یک می تواند براق یا مات و … باشد.
آینه با قاب چوبی

آینه با قاب چوبی

آینه دکوراتیو چوبی با بسیاری از سبک های طراحی، خصوصا با سبک دکوراسیون داخلی اسکاندیناوی و روستیک همخوانی دارد. توصیه می شود چوبی که از نظر وزن سبک و رنگ روشنی دارد انتخاب کنید. چون چوب با رنگ تیره و وزن زیاد برای دکوراسیون داخلی به سبک سنتی بهتر است.

آینه با قاب شیشه ای

آینه های دکوراتیو با قاب شیشه ای مدرن تر هستند، به خصوص اگر از شیشه های رنگ دودی یا شکلاتی ساخته شوند.

آینه با قاب فلزی

آینه با قاب فلزی، جذابیت بسیار بالایی دارد چون شبیه به طراحی صنعتی است. به همین دلیل گزینه بسیار خوبی برای ایجاد تنوع بصری و جلب توجه بیننده به شمار می آید. رنگ های متداول قاب فلزی آینه دکوراتیو؛ برنجی، مسی و سیاه است
آینه با قاب فلزی

۶ نکته مهم در نصب آینه دکوراتیو

 1. بهتر است مرکز آینه با سطح چشم Eye-level انسان یکی باشد، یعنی معمولاً ارتفاع مرکز آینه ۱۵۰ سانتیمتر بالاتر از سطح زمین باشد (البته این عدد متناسب با سطح چشم شما می تواند تغییر کند).

 2. با اینکه قرارگیری آینه دکوراتیو در سطح چشم مهم است اما جایش می تواند بنابه آنچه می خواهید در آینه دیده شود، تغییر کند.

 3. اگر آینه خود را بالای مبلمان قرار می دهید، حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر بین قسمت پایین آینه و قسمت بالای مبلمان فاصله باشد.

 4. حتما اندازه آینه دکوراتیو خود و جایی که برایش در نظر گرفته اید را بررسی کنید.

 5. آینه را با دو میخ در دو طرف به دیوار نصب کنید نه با یک میخ از وسط، چون علاوه بر مقاومت پایین، باعث می شود آینه صاف روی دیوار نماند.

 6. ترجیحا آینه را با سیم در پشت و زاویه دار، به دیوار نصب نکنید چون هم خطرناک است و هم به علت زاویه دار بودنش، تصاویر را خوب نشان نمی دهد.

آینه های دکوراتیو این فروشگاه اینترنتی با تنوع خود در مدل، رنگ و ابعاد، هر سبکی از دکوراسیون داخلی را پوشش می دهد.

برگرفته از نمنــاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *