1403/03/08

دکورز

دکوراسیون منزل و مبلمان اداری و تجاری

خانه » ۲۰ نمونه از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب سرویس بهداشتی و حمام

اگر فضای حمام و دستشویی شما بی‌روح و خسته کننده است، پیشنهاد می‌کنم از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام استفاده کنید. در ادامه مطلب، این گیاهان را خواهید شناخت.

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

دکورز | دسته دکوراسیون – اگر نظر مرا بپرسید، معتقدم باید در هر اتاق منزل خود اعم از آشپزخانه، پذیرایی، اتاق خواب و حتی دسته بهداشتی و حمام، چندین گیاه داشت! آن‌ها زیبا به نظر می‌رسند، روحیه را تقویت می‌کنند و باعث تمیز شدن هوا می‌شوند؛ پس چرا آن‌ها را در همه قسمت‌های منزل خود پخش نمی‌کنید؟ در ادامه این مقاله می‌خواهیم شما را با گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام آشنا کنیم.


در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده‌اند، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • گیاهان مناسب حمام و دستشویی روشن و پرنور
  • مناسب‌ ترین گیاهان برای دسته بهداشتی و حمام کم نور
  • گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام بی نور

اگر می‌خواهید خانه خود را به یک جنگل سرپوشیده تبدیل کنید، ممکن است ندانید چه گیاهانی مناسب دسته بهداشتی و حمام شما هستند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیرید این است که گیاهانی را انتخاب کنید که از رطوبت بالایی برخوردار هستند، زیرا مطمئنا دوش حمام رطوبت زیادی را در هوا پخش می‌کند.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام روشن و پرنور

احتمالا یکی از مهم‌ترین عواملی که باید هنگام انتخاب گیاه برای حمام خود در نظر بگیرید، میزان نور است.
اگر اتاق دارای پنجره و به طور کلی روشن است؛ به عنوان مثال اگر مجبور نیستید برای استفاده از آینه، چراغ‌ها را در طول روز روشن کنید، به یک گیاه نوردوست احتیاج دارید.

۱. فیلودندرون‌ ساده دل

مراقبت از گیاه فیلودندرون آسان است. زیرا آن‌ها دقیقا آنچه را که لازم دارند به شما نشان می‌دهند. اگر برگ‌های آن‌ها قهوه‌ای شود، یعنی به آب بیشتری نیاز دارند و اگر برگ‌های آن‌ها زرد شود یعنی به آب کمتری نیاز دارند. اگر حیوانات خانگی دارید، ممکن است این گیاه گزینه مناسبی نباشد، زیرا فیلودندرون برای حیوانات، سمی است.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۲. ارکیده‌های عاشق رطوبت

این گل‌های زیبا عاشق محیط مرطوب حمام‌ها هستند، اما برای رشد به محیط روشن و نور غیرمستقیم نیاز دارند. نحوه کاشت گل ارکیده در گلدان را می‌توانید در دکورز بخوانید. 

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۳. گیاهان هوازی

گیاهان هوازی در اصل گیاهان گرمسیری هستند و رطوبت را از طریق برگ‌های خود جذب می‌کنند. گیاهان هوازی یکی از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام هستند. از آنجا که این گیاهان نیازی به خاک ندارند، می‌توانید آن‌ها را بدون گلدان، هر جایی که دلتان می‌خواهد قرار دهید.

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۴. بروملیاد رنگارنگ

این گیاهان زیبا و رنگارنگ، رطوبت زیاد حمام را دوست دارند. مطمئن شوید که گیاه را از طریق مخزنش آبیاری کنید. (قسمت مرکزی برگ‌ها به عنوان مخزن عمل می‌کنند.)

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۵. سرخس استاگورن؛ مکنده رطوبت

این سرخس‌ها، رطوبت را از طریق برگ‌های خود جذب می‌کنند، به همین دلیل یکی از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام هستند. از آنجا که معمولا این نوع سرخس در کنار درختان رشد می‌کند، وقتی آن‌ها را در یک سبد آویزان می‌کنید حالشان بسیار خوب است!

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۶. فیکوس لیراتا یا فیکوس برگ ویلونی

فیکوس لیراتا گیاهی بسیار حساس است و ما مراقبت از آن را تنها به افراد باتجربه‌تر توصیه می‌کنیم. از آنجا که فیکوس برگ ویلونی یک گیاه گرمسیری است، در حمامی با نور زیاد و رطوبت نسبت به یک اتاق با تهویه مطبوع، کارایی بهتری دارد.

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۷. آلوکازیا عاشق نور و رطوبت

آلوکازیا عاشق خانه‌های روشن و مرطوب است، بنابراین در یک حمام با یک پنجره بزرگ آفتابی شکوفا می‌شود. فقط مراقب باشید این گیاه را خیلی نزدیک به لبه پنجره قرار ندهید، زیرا برگ‌هایش مستعد آفتاب سوختگی هستند.

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۸. آلوئه ورا گنجی در حمام!

اگرچه آلوئه ورا به رطوبت اضافی حمام نیاز ندارد، به دلیل مزایای زیبایی طبیعی‌اش، یک دارایی برای حمام محسوب می‌شود. از برگ‌های گیاه آلوئه ورا می‌توان برای کمک به تسکین پوست، التیام سوختگی جزئی، کاهش خارش و موارد دیگر استفاده کرد. برای این کار یک برگ بالغ از این گیاه را ببرید، ژل داخلی‌اش را جدا کنید و آن را روی پوست بمالید.
گلدان آلوئه ورا را در نزدیکی یک پنجره قرار دهید، زیرا گیاهی بسیار نور دوست است.

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۹. پیچک برای تزیین حمام

پیچک تنها گیاهی مناسب برای فضای بیرون خانه نیست. این گیاه می‌تواند دیوارها یا لوله‌های فلزی درون حمام را بپوشاند. حتی می‌توانید این گیاه را به میزان زیاد آویزان کنید و اجازه دهید برگ‌ها به سمت پایین فرو بریزند.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

مناسب‌ ترین گیاهان برای دسته بهداشتی و حمام کم نور

از طرف دیگر، برخی از حمام‌ها فقط از طریق پنجره‌های کوچک و در ساعت‌های معین نور را جذب می‌کنند. اگر حمام شما در چنین حالتی قرار دارد و نور کمی دریافت می‌کند، به یک گیاه کم‌نور احتیاج خواهید داشت.

۱. گیاه عنکبوتی یا برگ گندمی

گیاهان عنکبوتی، گیاهان مورد علاقه من هستند. آن‌ها را در حمام خود آویزان کنید. پس از مدتی بچه‌های کوچکی برای شما می‌آورند که می‌توانید آن‌ها را به دوستانتان هدیه دهید.

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۲. خزه جاوا موس برای حمام

بسیاری از افراد، پادری‌های حمام خود را از موس درست می‌کنند، جاوا موس‌ها بسیار نرم هستند و انگشتان پا روی آن‌ها احساس راحتی می‌کنند. همچنین می‌توانید آن‌ها را در گلدان کنار گل‌های دیگر یا در تراریوم های زیبا قرار دهید.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۳. اسپاتی فیلوم تصفیه کننده هوا

این گل‌های زیبا، یکی دیگر از گل‌های مورد علاقه من هستند، زیرا می‌توانم آن‌ها را در هر جایی که دلم می‌خواهد قرار دهم. با پژمرده شدن گل‌ اسپاتی فیلوم، می‌توانید متوجه شوید که به آب نیاز دارند. مراقبت از این گیاه بسیار آسان است.

 

۲۰ نمونه از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۴. زامیفولیا بادوام اما سمی!

زامیفولیا یک گیاه کم‌نور و بسیار بادوام است، بنابراین با یک حمام تاریک سازگار است. فقط اجازه ندهید حیوانات خانگی آن‌ها را بجوند، زیرا بسیار سمی هستند.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۵. پوتوس جنگلی در حمام

پوتوس گیاهی سرسخت و مراقبت از آن آسان است. پوتوس می‌تواند در بیشتر فضاها زنده بماند. اگرچه این گیاه لزوما به رطوبت بالای حمام نیاز ندارد، اما می‌تواند آن را تحمل کند. علاوه بر این، می‌تواند از سطح کمتری از نور و آبیاری نامنظم استفاده کند. رشد این گیاه بسیار سریع است، بنابراین آن را روی یک قفسه بلند قرار دهید یا آن را از میله پرده حمام آویزان کنید تا حمامتان تبدیل به یک جنگل زیبا شود.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۶. کالاته آ ؛ از بهترین گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

کالاته آ، یکی از گیاهان مناسب برای حمام و دستشویی است. آن‌ها به رطوبت بسیار خوب پاسخ می‌دهند و می‌توانند نور غیرمستقیم را تحمل کنند. اگر می‌خواهید رنگ و ظرافت را به حمام خود بیفزایید، این گیاه بهترین گزینه است.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۷. بامبو گیاهی قانع به نور کم و نبود خاک 

بامبو یک گیاه طبیعی و گران‌قیمت است. این گیاه تقریبا در هر سطح نوری و بدون خاک رشد می‌کند! تنها چیزی که شما نیاز دارید یک بطری و مقداری آب است. توجه داشته باشید که حتما بطری را پر از آب نگه دارید تا این گیاه کم‌نور هیدراته بماند.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۸. برگ عبایی مقاوم در همه شرایط

برگ عبایی در دوره ویکتوریا بسیار محبوب بوده است. این گیاه فوق‌العاده سخت تقریبا می‌تواند هر چیزی از جمله محیط حمام را تحمل کند. برای دریافت نتیجه بهتر، بین هر آبیاری اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۹. سرخس بوستون فرن عاشق حمام!

بوستون فرن‌ها به طور طبیعی در فضای خارجی حمام رشد می‌کنند. آن‌ها عاشق نور کم و رطوبت زیاد هستند، شرایطی که دقیقا اکثر حمام‌ها دارند! این بدان معنی است که شما با مراقبت بسیار کم می‌توانید این سرخس خوش‌رنگ و آب را در حمام خود پرورش دهید و البته از زیبایی چشمگیر آن بهره‌مند شوید.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۱۰. گیاه ماری کم مراقبت اما مفید

گیاه ماری، گیاهی به شدت کم مراقبت است. تنها کافی است آن را در حمام قرار دهید و از تماشایش لذت ببرید. به عنوان یک مزیت، این گیاه «فرمالدئید» را که اغلب در مواد تمیز کننده و دستمال توالت یافت می‌شود، فیلتر می‌کند.

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

 

۱۱. آزالیا با شکوفه های زیبا در حمام

از بین تمامی گیاهان دسته بهداشتی و حمام، آزالیا زیباترین شکوفه‌ها را دارد. این گل‌ها در رنگ‌های بنفش، سفید، صورتی و قرمز موجودند و مناسب محیط‌های گرم و مرطوب می‌باشند. آزالیا یک گیاه تصفیه کننده هوا محسوب می‌شود. 

 

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام

گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام بی نور

در نهایت، حمام‌هایی مانند حمام من هستند که نه پنجره دارند و نه نور طبیعی! علی‌رغم آنچه ممکن است برخی افراد به شما بگویند، هیچ گیاهی نمی‌تواند به تنهایی با نور مصنوعی زندگی کند. از این گذشته، آن‌ها از نور خورشید برای تهیه غذا استفاده می‌کنند.
با این حال، این بدان معنا نیست که حمام شما محکوم است یک تندرای بی‌ثمر و بدون گیاه باشد. دو گزینه پیش روی شما است:

  • اول اینکه از گیاهان مصنوعی استفاده کنید! من به شخصه، عاشق خرید نسخه‌های جعلی گیاهانی هستم که به نظر نمی‌رسد بتوانم از آن‌ها مراقبت کنم. در حال حاضر، یک ارکیده جعلی در حمام من وجود دارد و من آن را در قفسه بالا قرار داده‌ام تا کسی نتواند بگوید که این جعلی است (مگر اینکه روی توالت بایستد).
  • گزینه دیگر این است که گیاهان کم‌نور را برای مدت کوتاهی در حمام خود قرار دهید. به عنوان مثال، می‌توانید بگذارید یک گیاه ماری به مدت یک هفته در حمام شما زندگی کند و سپس آن را با یک اسپاتی فیلوم تعویض کنید. پس از اینکه گیاه را از حمام خارج کردید، آن را برای مدت چند هفته در مکان‌های روشن‌تر قرار دهید تا بتوانند از نور خورشید تغذیه کنند.

جمع بندی

مناسب‌ترین گیاهان برای نگهداری در فضای حمام، گیاهانی هستند که به نور کم نیاز دارند. بسیاری از حمام‌ها کوچکند یا هیچ پنجره‌ای ندارند. اگرچه گیاهان مقاوم به نور کم، می‌توانند در شرایط کم‌ نور حمام هم زنده بمانند؛ اما باید توجه داشته باشید که حمام شما حداقل منبع نور فلورسانس مانند مهتابی داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با گیاهان کم‌نور، مطلب معرفی ۹ مورد از گل‌های آپارتمانی کم‌نور را در دکورز بخوانید. لطفا تجربه، نظررات و پرسش‌های خود را درباره نحوه نگهداری از گیاهان مناسب دسته بهداشتی و حمام با ما و خوانندگان این مطلب در میان بگذارید.

برگرفته از: food52، realsimple، wideopeneats

برگرفته از ستـــاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *